Muzeum Prado

0
205

Muzeum Prado w Madrycie posiada jedną z największych na świecie kolekcji sztuki europejskiej. Obiekt został po raz pierwszy otwarty dla publiczności w 1819 roku. Budynek, w którym obecnie mieści się muzeum, zbudowano w 1785 roku przez architekta Juana de Villanueva i samo w sobie jest zabytkiem architektury.

Dzieła sztuki

Muzeum Prado zostało zaprojektowane z myślą o podwójnym celu: aby pokazać kolekcję dzieł sztuki należących do hiszpańskiego domu królewskiego i podnieść na znaczeniu hiszpańską szkołę artystyczną.

Dziś kolekcja muzeum obejmuje tysiące obrazów, rzeźb, wydruków, rysunków i ogromną liczbę obiektów rzemiosła artystycznego oraz historycznych dokumentów. Stała ekspozycja w Madrycie obejmuje około 1300 dzieł sztuki. Nieco ponad 3000 przedmiotów przechowywanych jest w innych muzeach na całym świecie, a reszta złożona w skarbcach.

Obrazy mistrzów

Do tej pory, Muzeum Prado ma najbardziej obszerny zbiór dzieł Hieronima Boscha, El Greco, Velazquez, Goya. Tutaj możesz zobaczyć obrazy takich mistrzów jak Raphael, van Eyck, Rubensa, Dürera, Tycjana i innych. Wśród ostatnich przejęć Muzeum Prado dysponuje pracami – Petera Bruegela i Francisco Pacheco, z XVI-XVII wieku. Najbardziej znanym dziełem na wystawie w muzeum jest Las Meninas wykonany przez Velázqueza.

Muzeum prowadzi ciągłe prace konserwatorskie, które pozwoliły na odrestaurowanie wielu arcydzieł, w szczególności dzieł pochodzących z epoki renesansu. W Muzeum działa Centrum Studiów Prado, łączące najlepszych naukowców w dziedzinie historii sztuki i muzealników z całego świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here