cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Muzeum Prado

Piękna siedziba, ciekawa historia oraz wspaniała kolekcja dzieł sztuki – oto główne czynniki, dzięki którym Prado stało się jedną z najsłynniejszych placówek muzealnych na świecie. Dlaczego w trakcie wycieczki po Madrycie warto tu zajrzeć?

Muzealna siedziba: cenny skarb architektury

Powodów, dla których warto odwiedzić Prado, jest wiele. Już sama siedziba tego muzeum może zrobić wrażenie. Bezcenne dzieła sztuki znajdują się w murach gmachu, który uchodzi za jedną z najcenniejszych perełek architektury klasycystycznej w Hiszpanii. Budynek ten powstał w latach 80-tych XVIII wieku i pierwotnie służył jako jako siedziba Gabinetu Historii Naturalnej. Później nazwa została zmieniona na Narodowe Muzeum Malarstwa i Rzeźby, a cel muzeum był prosty – pokazywać z dumą hiszpańską sztukę. Od samego początku podstawą kolekcji były zbiory należące do rodziny królewskiej. Do dziś w Muzeum Prado można ujrzeć wiele pięknych obrazów. Są to głównie płótna hiszpańskich artystów, choć nie zabrakło tu również miejsca na greckie i rzymskie rzeźby oraz inne dzieła sztuki. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej placówki?

Prado: raj dla miłośników sztuki

Dla tych osób, które interesują się sztuką, wizyta w murach madryckiego muzeum będzie wyjątkową przygodą. Tutejsza kolekcja uchodzi za najpiękniejszą na świecie, i choć skupiono się tu przede wszystkim na kulturze Hiszpanii, nie brak tu wspaniałych dzieł, dzięki którym można poszerzyć swą wiedzę na temat kultury europejskiej. Ponad 8000 rycin, około 7500 obrazów oraz 1000 rzeźb – takie liczby robią wrażenie! A przecież to nie wszystko, bo w Prado ujrzeć można wiele innych kolekcji.

Zwiedzanie muzeum może zająć kilka godzin, a i tak zabraknie czasu na dokładne poznanie wszystkich dzieł. Nic więc dziwnego, że większość turystów koncentruje się na tym, co najważniejsze. Obrazy El Greco i Diego Velazqueza, najsłynniejsze dzieła Francisco Goi oraz imponujące kolekcje malarstwa włoskiego i flamandzkiego – ta część ekspozycji skutecznie przyciąga uwagę. Turyści chętnie zatrzymują się też przy pracach Michała Anioła oraz przy rzeźbach, godnie reprezentowanych przez rzeźby greckie oraz rzymskie. Sztuka hiszpańska, zaprezentowana na takim tle, może zrobić wrażenie, a wizyta w tej galerii sztuki na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

Hiszpańska stolica to liczne atrakcje, w gronie których Muzeum Prado zajmuje miejsce bardzo ważne. Zgromadzone tu dzieła tworzą wyjątkową kolekcję, której trudno jest się oprzeć, a panująca w tym miejscu atmosfera może na każdym miłośniku sztuki zrobić niezapomniane wrażenie.