cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

spawanie
Budownictwo

Jak prawidłowo spawać migomatem? Najważniejsze zasady

Spawanie to niezwykle przydatna umiejętność. By ją posiąść, nie trzeba jednak wcale kończyć skomplikowanych kursów dla profesjonalistów. Wystarczą tanie spawarki MIG MAG, by poznać podstawy i nauczyć się łączenia metali na własne potrzeby w warsztacie czy garażu. To właśnie spawanie z użyciem migomatów jest szczególnie popularne, pozwala bowiem na szybką pracę – w końcu takie urządzenia nazywa się półautomatami. By jednak prawidłowo je obsługiwać, trzeba znać kilka najważniejszych zasad, które zapewnią bezpieczeństwo osobie obsługującej spawarkę, jak również uchronią przed zniszczeniem obrabianego metalu. W tym artykule zebraliśmy wszystkie najbardziej istotne wskazówki.

Migomaty MIG MAG – spawarka tylko jedna, a metody dwie

Ważne jest już samo rozróżnienie pomiędzy sposobami łączenia metali, na jakie pozwalają migomaty. Do spawania MIG MAG nie zawsze są zresztą potrzebne urządzenia zamykające się jedynie na te metody – równie dobrze radzi sobie spawarka MMA 3w1, która pozwala na pracę w trybie MMA oraz TIG.

Każda spawarka nadająca się do metod MIG/MAG działa w oparciu o drut spawalniczy. Niezbędne będzie również wsparcie specjalnych gazów, pomagających ustabilizować łuk. W przypadku trybu MIG będą to gazy obojętne, takie jak hel czy argon. Kiedy działamy w trybie MAG, potrzebny jest gaz aktywny na bazie dwutlenku węgla, czasami z domieszkami azotu czy wodoru. Oba te tryby są przeznaczone do nieco innych rodzajów metali. Metoda MIG pomoże połączyć elementy wykonane z metali nieżelaznych oraz ich stopów, a także miedzi czy aluminium. Powierzchnie wykonane ze stali to domena metody MAG.

Odpowiednie stanowisko pracy

By rozpocząć pracę w trybie MIG lub MAG, nasz migomat musi być do tego odpowiednio przygotowany. Sam migomat musi być podłączony do źródła prądu, choć zdarzają się także urządzenia przenośne, akumulatorowe – są jednak zdecydowanie słabsze. Niezbędny jest podajnik drutu spawalniczego. W większości obecnych modeli jest wbudowany w zestaw, ale w starszych spawarkach może stanowić osobny, zewnętrzny element. Wtedy ze spawarką łączy przewód zespolony.

Do spawarki zawsze podłącza się natomiast przewód z uchwytem spawalniczym MIG/MAG. Jego zadaniem jest dostarczenie prądu do drutu spawalniczego. We współczesnych urządzeniach zazwyczaj posiada on również układ chłodzenia. Spawana powierzchnia także musi być połączona ze spawarką – odpowiada za to przewód masowy. Gaz do spawania doprowadzi natomiast specjalna butla.

Prawidłowe ustawienia prądu

W tym przypadku kluczowy jest dobór prądu oraz jego biegunowości. Do pracy migomatem potrzebny będzie prąd stały. Na ten parametr trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza przy urządzeniach wielofunkcyjnych. Biegunowość prądu powinna być dodatnia.

Poza tym trzeba odpowiednio ustawić natężenie prądu i napięcie łuku spawalniczego. Ta pierwsza zmienna jest dobierana odpowiednio do grubości spawanego materiału. Napięcie odpowiada natomiast za długość łuku spawalniczego. Przy zbyt małej wartości tego parametru spawanie będzie rwane, a łuk niestabilny. Im napięcie większe, tym łuk będzie dłuższy, a wtopienie w metal mniejsze. Jeśli przesadzimy ze zbyt wysokim napięciem, wyniki spawania nie będą satysfakcjonujące – powstanie dużo rozprysków i podtopień, a drut może przyklejać się do spawanej powierzchni. Ten efekt można ograniczyć, jeśli posiadamy spawarkę z wbudowaną opcją Anti-Stick. Taki migomat będzie automatycznie regulować napięcie tak, by łatwo odkleić elektrodę od metalu.