Wakacje w Grecji – 5 miejsc, które musisz odwiedzić

0
201

Planujesz wakacje w słonecznej Helladzie? Jesteś fascynatem historii i architektury? Przedstawiamy 5 miejsc, które musisz odwiedzić, wybierając się do kolebki europejskiej cywilizacji. Zapraszamy do lektury – to nie przewodnik po najpiękniejszych plażach i promenadach, ale architektonicznych cudach świata.

Ateny – Akropol

Wybierając wczasy w Grecji kontynentalnej nie sposób nie odwiedzić helleńskiej stolicy. Ateny obfitują w architektoniczne perełki – pozostałości antycznej architektury. Obowiązkowym punktem na mapie jest ateński akropol – górujące nad miastem wzgórze z Partenonem – monumentalną starożytną świątynią , zbudowaną na planie peripterosu. Otoczoną kolumnadą 46 kolumn.

Tuż opodal znajduje się nowoczesny gmach Muzeum Akropolskiego idealnie wpasowany w krajobraz – rzadko spotyka się tak perfekcyjne połączenie nowoczesnej architektury z zabytkowym otoczeniem. Szczególne wrażenie budynek sprawia po zmroku – efektownie oświetlony z dominującym, górującym nad nowoczesną bryłą, Partenonem. U stóp Akropolu znajduje się najsłynniejszy i jeden z najstarszych zachowanych teatrów zbudowanych ku czci Dionizosa. Budowla datowana na koniec IV wieku p.n.e. mogła pomieścić nawet 17 tys. widzów. Kolejnym pomostem między starożytnością a dzisiejszością jest Stadion Panatenajski – z powodzeniem wykorzystywany podczas współczesnych imprez sportowych.

Pora wyruszyć w drogę. Nie tylko Ateny obfitują w architektoniczne perełki – choć nigdzie nie znajdziemy takiego „nagromadzenia” śladów antycznej kultury – warto wyruszyć poza stolicę w poszukiwaniu architektonicznych atrakcji, a także zwyczajnie – wytchnienia od tłumu turystów.

Korfu – Achillion

Pałac cesarzowej Sisi (Elżbiety) jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na wschodnim wybrzeżu wyspy Korfu. Usytuowany na zielonym wzgórzu, otoczony drzewami, stanowi największą atrakcję Gastouri. Wzniesiona w latach 1890-1891 budowla, na cześć ulubionego antycznego bohatera austriackiej władczyni– Achillesa – zachwyca po dziś dzień. Architektura pałacu nawiązuje do Pompejów. Równie duże wrażenie jak otoczony kolumnadą Achillion, sprawia przypałacowy ogród – pełen cyprysów i doskonale zachowanych rzeźb.

This is Sparta!

Odwiedzając Półwysep Peloponeski, warto wstąpić do historycznej Sparty. Choć o dawnej potędze polis, świadczą wyłącznie słabo zachowane ruiny starożytnego miasta oraz pozostałości po spartańskim teatrze, rozciągające się na horyzoncie widoki na wzgórza Tajget, zapadają w serce i sprawiają, że to miejsce jest wyjątkowe.

Mistra – śladem Bizancjum

Zaledwie 8 minut drogi od Sparty, znajduje się Mistra – średniowieczne bizantyjskie miasteczko z doskonale zachowanymi zabytkami z okresu Bizancjum. Tu spacer przebiegać będzie śladem świątyń i klasztorów. Warto odwiedzić katedrę Mitrópolis, klasztor Pandánassa, klasztor Perivléptos czy Vrondochión. Nie tylko nazwą przyciąga Pałac Despotów – to jedna z najznakomitszych i największych budowli tego historycznego miasteczka.

Mirthios – prawdziwie grecka wioska

Po wyczerpującym zwiedzaniu marzysz o chwili oddechu? Czas na odwiedziny w jednej z tradycyjnych greckich wiosek – z mikroskopijnymi białymi domkami, osiadłymi na brzegu górskiego zbocza, wijącymi się wzdłuż krętych uliczek. Takie magiczne miejsce znajdziesz na Krecie – wioska Mirthios zachwyca tradycyjnym, małomiasteczkowym krajobrazem. Musisz tu przyjechać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here