cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Ogród

Odpoczynek na hamaku

Każdy, kto wysprzątał i wyplewił swój ogródek ma czasem ochotę wygodnie usiąść w fotelu i poczytać książkę lub na krótko się zdrzemnąć lub po prostu spokojnie odpocząć. Popularne meble plastikowe niestety nie należą do zbyt wygodnych. Warto zatem pomyśleć o czymś wygodniejszym – np. o hamaku.
W sklepach in centrach i centrach ogrodniczych możemy wybierać spośród wielu różnych typów hamaków. Lecz który z nich tak naprawdę będzie dla nas odpowiedni i powinien znaleźć w naszym domu lub ogrodzie?

Hamak wiszący czy stojący?

Najpierw trzeba się zastanowić, czy potrzebny nam będzie sam hamak, czy razem ze stojakiem. Zależy to od tego, gdzie zamierzamy go umieścić. Aby zawiesić hamak w sposób tradycyjny, musimy znaleźć dwa drzewa rosnące od siebie w odległości 3-5 metrów. W ostateczności możemy też zamocować hamak między drzewem a mocnym słupkiem ogrodzeniowym lub dwoma słupkami. Jeżeli drzewa są za młode, a tym samy za słabe, by utrzymać nasz ciężar, poszukajmy hamaka samonośnego, a więc takiego, który wspiera się na konstrukcji podtrzymującej (kupimy ja w komplecie z hamakiem). Mogą to być metalowe rurki przypominające rozkładany leżak lub drewniana albo metalowa rama stojąca na ziemi. Na co zwrócić uwagę, kupując hamak? Najwygodniejsze są te z poprzecznymi drążkami rozporowymi na obu końcach. Utrzymują one prostokąt tkaniny lub siatki, tak aby nie owijał się wokół ciała i żeby można było swobodnie rozłożyć ręce. Popularne hamaki bez poprzecznych drążków, choć dużo tańsze, nie są zbyt wygodne. Zapewniają natomiast bezpieczeństwo dzieciom, które z nich łątwo nie wypadną. Innym rozwiązaniem jest hamak – fotel. Żeby go zawiesić, nie trzeba dwóch drzew, wystarczy jedno starsze z solidnymi konarami. Choć na takim fotelu nie można się położyć, jest on zupełnie wygodny jako siedzisko.

Odpoczynek na hamaku

Aby bezpiecznie odpoczywać w hamaku, musimy go właściwie zamocować. Sznury służące do przywiązania obu końców hamaka do drzewa lub słupków powinny być mocne. Niezwykle ważne jest też ich solidne związanie. Jeżeli takich sznurów nie ma w zestawie, kupimy je w dużym markecie budowlanym, w sklepie żeglarskim albo alpinistycznym. Najlepiej wybierać sznury wykonane z włókien syntetycznych. Odznaczają się one odpornością na wilgoć. Przez sezon letni na pewno nie zbutwieją i dlatego mogą być przywiązane do drzewa na stałe. Warto natomiast chować do domu sam hamak, gdyż zwykle wykonany jest on ze sznurków, tkanin bawełnianych bądź lnianych wrażliwych na wilgoć. Aby dało się go szybko i łatwo zdejmować oraz zakładać, można użyć metalowych karabińczyków do łączenia hamaka ze sznurami oplatającymi drzewa. Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności. Nawet gdy wszystkie sznury i połączenia zostaną prawidłowo zamocowane, hamak może się zerwać. Powinniśmy go zawiesić możliwie nisko nad ziemią, by w razie upadku uniknąć obrażeń. Jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa dzieci, które podczas zabawy potrafią odwrócić hamak i z niego wypaść.

Zobacz więcej podobnych artykułów na orchidea.org.pl