cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Salvador Dali Museum

Salvador Dali to hiszpański, surrealistyczny malarz urodzony w Figueres w roku 1904. Jego rodzinne miasto oddalone jest od Barcelony około 140 km.
Dzisiaj znajduje się tam bardzo ciekawe i oryginalne muzeum poświęcone postaci słynnego malarza i jego obrazom. Wstydem jest być w Barcelonie i nie zajechać do Figueres, wstydem jest nie zajrzeć do bardzo interesującego miejsca, które pełne jest niespodzianek i konkretnych wiadomości.

Drugie najchętniej oglądane muzeum w Hiszpanii

Być w Hiszpanii i nie zajrzeć do Salvador Dali Museum oznacza stracenie bardzo poważnej okazji zobaczenia czegoś, czego normalnie się nie zobaczy. Muzeum powstało na gruzach dawnego teatru i jest w całości poświęcone Salvadorovi Dali. Dzisiaj forma całego budynku jest bardzo dziwna i zaskakująca, wręcz niesamowita. Pełno jest tam dziwnych dzieł, które w całości były mieszanką kreacji stylu tego oryginalnego i niekonwencjonalnego artysty. W budynku muzeum, tuż po przekroczeniu jego progu, od samego początku czuje się obecność malarza. Muzeum jest charakterystycznym miejscem, jest oryginalne i ma niesamowity nastrój i styl.

Wprowadzenie w surrealistyczny świat

Po raz pierwszy, gdy stanie się przed tym muzealnym budynkiem, od razu da się wyczuć, że wchodzi się w surrealistyczny świat. Sama budowla jest okazała i wykonana bardzo ciekawie. Jej elewacja została pokryta katalońskimi dekoracjami, z których niektóre przypominają bochenki chleba. Na samym szczycie zobaczyć można złote manekiny i jaja ogromnej wielkości. Jest to już wstęp do świata Salvadora. Nad samym wejściem do muzeum znajduje się Cadilac a w nim rzeźba kobiety, obok ściana, na której jest multum złotych manekinów. Gdy tylko wejdzie się do wewnątrz napotkać można ogromny obraz, który przedstawia, niby to, Venus z Milo, jednak gdy przyjrzeć mu się dokładnie, spotykamy twarz Abrahama Lincolna. Całe muzeum podzielone jest na 5 sal, w których znajdują się dzieła malarza. Trudno jest wyjść z budynku i możliwe, że jest to zabieg marketingowy samego Salvadora Dali, który był twórcą tego muzeum.
Salvador Dali Miseum bezpośrednio sąsiaduje z Muzeum Biżuterii Dali. To miejsce też warte jest uwagi.

Ciekawy wygląd i ciekawe efekty

Cały budynek muzeum zrobiony jest tak, że jego efekt przechodzi wszystkie oczekiwania. Budynek jest w dużej części oszklony a promienie słoneczne cudownie się od niego odbijają. Muzeum da się zauważyć i robi wrażenie zarówno na dorosłych jak i na dzieciach, zarówno w dzień jak i w nocy. Jednodniowa, rodzinna wycieczka do Figueres opłaci się, nawet tym, którzy nie do tej pory nie wiedzieli kim był Salvadore Dali i co tworzył.