Opera w Oslo

0
192

Opera w Oslo – nowoczesny budynek zlokalizowany nad zatoką Bjørvika, daleko od centrum miasta. Jest to największy obiekt kulturalny w Norwegii. Opera jest siedzibą norweskiej Państwowej Opery i Baletu.

Historia budowy

Pomysł budowy obiektu operowego został po raz pierwszy zaproponowany pod koniec XIX wieku. Jednak dopiero w 1999 roku po debacie na szczeblu krajowym, rząd norweski ustalił przyszłe miejsce budowli – półwysep Bjorvika. W otwartym międzynarodowym konkursie nadesłano ponad dwieście dzieł architektów z całego świata. Zwyciężyła norweska firma architektoniczna Snøhetta.

Budowa opery trwała cztery lata – od 2003 do 2007 roku. Ze względu na bliskość wód zatoki i możliwość znalezienia szczątków statków lub łodzi, pracom budowlanym towarzyszyły działania archeologów z Norweskiego Muzeum Morskiego. Budżet budowy wyniósł 4,5 mld koron norweskich. Uroczyste otwarcie odbyło się 12 kwietnia 2008 z udziałem króla Norwegii Haralda V, królowej Danii Małgorzaty II i Prezydent Finlandii Tarja Halonena.

Projekt opery miał być łącznikiem między zabytkowym centrum miasta na zachód od Bjørvika z nowoczesnymi dzielnicami na wschodzie. Supernowoczesny budynek zbliża się do brzegu fiordu, a nawet nieznacznie wkracza do wody. Najciekawszą cechą budynku jest dach nachylony w kierunku wody. Składa się z 36 tysięcy białych płyt kamiennych, po których można wspiąć się na najwyższy punkt budowli, z którego roztacza się wspaniała panorama na miasto i zatokę.

Góry lodowe

Skośny dach budowli szybko zyskał popularność wśród mieszkańców i gości Oslo. Jego śnieżnobiały kolor i asymetryczność przypominają ogromne góry lodowe płynące do wybrzeży Norwegii z zimnych mórz północnych.

Główna sala teatru na 1364 miejsc siedzących. Jej klasyczna forma w podkowę zapewnia wysoką akustyczność. Delikatnie zakrzywione ściany hali, balkonów, klatek schodowych wyłożono dębową boazerią. Oświetlenie opery zapewnia sferyczny żyrandol składający się z 800 diod LED, średnicy siedmiu metrów i wadze 8,5 ton.

Scena Opery w Oslo mierzy 16 metrów szerokości i 40 metrów głębokości, stając się jednym z najbardziej technicznie wyposażonych miejsc. Scena składa się z 16 niezależnych lokalizacji, z których każdy może być podniesiony, nachylony, obracany. Ponadto, znajduje się tam 15-metrowe zwrotne koło, dwie sceny boczne, a z tyłu niższy poziom przeznaczony do przygotowania scenerii.

Tylko w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy od otwarcia zagościło tu ponad 800 tysięcy osób. Niezwykły projekt opery uzyskał w 2008 roku nagrodę na World Architecture Festival w Barcelonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here