cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

7 ciekawostek architektonicznych, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Ciekawostki architektoniczne, z całą pewnością na każdym zrobią niemałe wrażenie (wiele na ich temat możesz przeczytać np. na https://architectu.pl/artyku%C5%82y). Dzięki nim można poczuć się zupełnie tak, jak gdyby w parę chwil zwiedzało się cały świat. Ciekawostki dotyczą nie tylko polskiej architektury, ale i tej z całego świata. Na pewno takie newsy przypadną do gustu każdemu, kto interesuje się światem oraz jego budowlami.

Są takie ciekawostki budowlane, które szczególnie cieszą się popularnością i właśnie dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Jeśli chodzi o ciekawostki architektoniczne, z całą pewnością na sam początek dobrym przykładem będzie Sztokholm i obecne tam linie metra.

1. W Sztokholmie stacje metra przypominają jaskinie i to wcale nie jest mit! Większość stacji metra w tym mieście zaprojektowano w duchu tak zwanej architektury organicznej. Oznacza to tyle, że wyglądają one bardzo naturalnie i powstały przy użyciu naturalnych elementów budowy. To dlatego stacje wykształtowane zostały w analogii nawiązania do natury. Dodatkowo podczas budowy wykorzystano wiele istniejących już jaskiń.

2. Jeśli chodzi o ciekawostki architektoniczne, z całą pewnością uwagę przykuwa również nietypowa rzeźba/pomnik, który znajduje się w Berlinie. Jest to bowiem pomnik Zamordowanych Żydów Europy. Składa się on z 2711 betonowych bloków i zajmuje teren 19000m2. To miejsce otwarte zostało w 2005 roku i od tej pory przyciąga licznych turystów.

3. Ciekawostki budowlane to również te, które sięgają poza Europę. W Etiopii znajduje się zamek znany jako „Afrykański Camelot”. Wpisany jest on także na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niegdyś etiopscy cesarze, przemieszczając się spali w namiotach. Dopiero ten zamek był próbą zerwania z tradycją. Z całą pewnością jest to jedna z najciekawszych ciekawostek budowlanych w Afryce.

4. W pomniku Buddy znajdują się liczne otwory, które są oknami! O takiej ciekawostce architektonicznej warto wiedzieć. Statua ma aż 116 metrów wysokości i znajduje się w Birmie.

Oczywiście warto też znać i ciekawostki o polskiej sztuce.

5. Belweder położony w Warszawie wywodzi się z włoskiego „Belle vedere”, czyli piękny widok. To dlatego jego okna rozpościerają się na Łazienki Królewskie i Wisłę.

6. Ciekawostki o polskiej sztuce dotyczą także malarstwa. Najdrożej sprzedanym polskim obrazem był „Portret Majrorie Ferry” Tamary Łempickiej. Sprzedano go za 82 miliony złotych.

7. Jan Matejko na początku malować chciał jedynie obrazy o tematyce religijnej.