Zamek Dubliński

0
255

Zamek Dubliński – zamek królewski w Dublinie (Irlandia). Pierwszą twierdzę wybudowano na polecenie króla Jana. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1204 roku, a ukończenie w 1230. Zamek oparto na standardach normandzkich: czworokątny centralny plac otoczony grubymi murami z okrągłymi wieżami na rogach konstrukcji. Warownia bez większych uszkodzeń służyła ponad 4 wieki. W 1684 roku została doszczętnie zniszczona przez pożar. Generał William Robinson podjął decyzję o odbudowie twierdzy. Jedyną pozostałością po starym zamku okazała się wieża Record Tower z 1226 r. W 1746 wykonano remont apartamentów administracji państwowej.

Traktat angielsko-irlandzki

Pod koniec 1921 roku w warowni podpisano traktat angielsko-irlandzki. W imieniu nowego rządu Irlandii Michael Collins objął w posiadanie Zamek Dubliński. Pełnił rolę Four Courts – siedziby Czterech Sądów. W czasie wojny twierdza uległa poważnym uszkodzeniom. W 1938 roku na zamku odbyła się inauguracja pierwszego prezydenta Irlandii – Douglasa Hyde’a.

Dawniej Zamek Dubliński był fortyfikacją obronną, więzieniem i siedzibą rządu. Aktualnie pełni funkcję muzealną. Na zamku organizowane są uroczystości o randze krajowej i międzynarodowej.

W Zamku Dublińskim znajduję się m.in.:

  • Throne Room (z tronem króla Jerzego IV w 1821r.)
  • State Drawing Room (do witania zagranicznych delagacji)
  • State Dining Room (z galerią zdjęć)
  • Chester Beatty Library (z działami sztuki orientalnej)
  • Saint Patrick’s Hall (najstarsza część zamku z obrazami Vincenza Valdre)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here