cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Zamek Dubliński

Stolica Irlandii ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie mogą się dla wielu z nas okazać niezapomnianą przygodą. Wśród wielu cennych zabytków, którymi Dublin podbija serca turystów, szczególne miejsce zajmuje Zamek Dubliński oraz jego najbliższe otoczenie.

Zamek w Dublinie, czyli oko w oko z historią

Dla miłośników historii Zamek Dubliński jest obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego zamku

Zamek w Dublinie jest ciekawą pamiątką z czasów średniowiecza oraz jednym z symboli brytyjskiego panowania w Irlandii. Zamek ten został zbudowany w początkach XIII wieku z woli angielskiego króla Jana I (brata Ryszarda Lwie Serce). Z tej średniowiecznej budowli do naszych czasów zachowała się jedynie charakterystyczna wieża. To, co można oglądać obecnie, dostawiono w wieku XVIII.

Zamek ten jest budowlą, która dla mieszkańców Irlandii ma szczególne znaczenie. Z jednej strony jest to cenna perełka architektury i ważna pamiątka, z drugiej strony zamek ten wciąż przypomina o czasach, gdy Irlandczycy musieli walczyć o swą niepodległość, a zamek był dla wielu z nich miejscem wielu tragicznych zdarzeń.

Zamek ten aż do 1922 roku był wykorzystywany jako siedziba władz brytyjskich oraz jako więzienie dla tych, którzy o niepodległość Irlandii postanowili walczyć bez względu na świadomość, iż ponoszą wielkie ryzyko. Dziś jest to najważniejszy budynek rządowy w Irlandii, któremu koniecznie trzeba się uważniej przyjrzeć w trakcie zwiedzania Dublina.

Co warto zobaczyć w pobliżu Zamku Dublińskiego?

Najlepszym sposobem na odkrycie piękna tej budowli oraz poznanie jej historii jest zwiedzanie tego zabytku z miejscowym przewodnikiem. Można dzięki temu zwiedzić zamkowe podziemia oraz posłuchać opowieści o mieszczącym się niegdyś na zamku więzieniu. Przetrzymywano w nim więźniów politycznych, którzy walczyli o niepodległość Irlandii.

Sam zamek jest ciekawą pamiątką z dawnych czasów oraz perełką architektury, obok której nie można przejść obojętnie, warto jednak znaleźć czas na zapoznanie się z obiektami czekającymi w jego najbliższym otoczeniu. W pobliżu zamku wznoszą się dwa ważne zabytki sakralne Dublina. To okazała Katedra Kościoła Chrystusowego oraz katedra św. Patryka, do której z pewnością warto zajrzeć. Nie brak tu również pięknych parków oraz ulic, przy których wznoszą się wiekowe kamienice. Spacer w takiej scenerii może się zatem okazać dodatkową atrakcją dla każdego, kto w czasie zwiedzania irlandzkiej stolicy zawędrował w rejon dublińskiego zamku.