Castel del Monte

0
216

Castel del Monte – ten średniowieczny zamek znajduje się w pobliżu miejscowości Andria, w regionie Apulia na południu Włoch. Zamek wybudował Fryderyk II Hohenstauf w 1240r. Jest on położony na wzniesieniu o wysokości 540 m n.p.m. Okolica jest dość płaska, przez co Castel del Monte widoczny jest z kilku kilometrów. W 1996r. został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieznany jest cel w jakim wybudowano Castel del Monte. Wiadomo jednak, iż zamek nie powstał w celach militarnych, ponieważ nie posiadał żadnych typowych dla średniowiecza elementów obronnych jak np. mury czy fosa. Początkowo zamek służył rodzinie królewskiej jako siedziba podczas polowań. Jakiś czas po śmierci Fryderyka II (1250r.) Castel del Monte przekształcono w więzienie. W 1665r. podczas epidemii chronili się w nim najbogatsi mieszkańcy Andri. Przez lata zamek popadał w ruinę, aż w 1876r. stał się własnością państwa.

Konstrukcja

Plany Castel del Monte prawdopodobnie wzorowane były na meczecie Omara w Jerozolimie, gdzie Fryderyk II trafił podczas V wyprawy krzyżowej. Na zewnątrz budynku przy każdym narożniku znajduje się wieża. Główne wejście kiedyś zabezpieczone przez żelazną bramę umiejscowione zostało po wschodniej stronie Castel del Monte. Jedynym zabezpieczeniem zamku były jego mury o grubości 2,5m. Zamek zdobiły marmurowe ściany i kolumny, niestety przez lata zostały wykradzione.

Dane techniczne:

  • kształt zamku – ośmiokąt foremny o boku długości 16,5 m
  • wysokość muru – 25 m
  • wysokość wież – 26 m
Castel del Monte

Ciekawostki

  • Fryderyk II Hohenstauf nigdy nie był w Castel del Monte
  • Przez 30 lat zamek był więzieniem dla trzech wnuków Fryderyka II
  • Wizerunek Castel del Monte został umieszczony na włoskiej monecie 1 euro-centa
  • Zamek posiada 8 wież, 8 przechodnich sal, 8 okien na każdym piętrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here