cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Castel del Monte

Castel del Monte to niezwykły pod względem architektonicznym zamek położony we Włoszech. Jego historia jest dość intrygująca, co jeszcze bardziej przyczynia się do tego, że ściągają do niego turyści z całego świata.

Zamek Castel del Monte został wybudowany w pierwszej połowie XIII wieku przez cesarza Fryderyka II Hohenstaufa. Budowla cechuje się oryginalnym wyglądem i jest powszechnie uważana za jedni z najwybitniejszych osiągnięć architektury średniowiecznej.
Nazwa zamku pochodzi od nazwy kościoła pobliskiego klasztoru benedyktyńskiego Santa Maria del Monte. W roku 1999 budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Położenie i trochę historii

Castel del Monte leży w Apulii, regionie na południu Włoch. Położenie dokładne to: około 20 km na zachód od Ruvo di Puglia, tyle samo na południe od Andrii i 55 km na zachód od Bari.
Zabytek jest jedynym budynkiem w tym regionie, który zachował swój pierwotny i oryginalny wygląd. Castel del Monte powstał wybudowany w ramach programu budowy fortyfikacji w Italii i na Sycylii. Zamek nie był jednak wystarczająco przystosowany, a by pełnić funkcje obronne.

Architektura zamku

Piękny i niepowtarzalny zamek jest usytuowany na szczycie łagodnego i skąpanego w drzewach wzniesienia. Pod względem architektonicznym, Castel del Monte, charakteryzuje się surowością znamienną dla budowli cysterskich. Uważne oko dostrzeże też elementy kultury islamskiej.
Zamek jest zbudowany na planie ośmiokąta foremnego z ośmiokątnym dziedzińcem. Towarzyszy mu osiem ośmiokątnych wież.
Castel del Monte, jako wspaniałe dzieło architektury, jest jedną z inspiracji dla wielu twórców z dziedziny filmu oraz literatury, np. w fantastyce, choć najbardziej oczywiste odwołanie do tej budowli pojawia się w słynnej powieści „Imię Róży” Umberto Eco, gdzie biblioteka klasztorna, jest w dużym stopniu kopią Castel del Monte.

Wycieczka do Castel del Monte – wiadomości praktyczne

Wycieczka do Castel del Monte jest doskonałym pomysłem, nie tylko ze względu na walory zamku. Miejsce jest bardzo dobrze przystosowane pod względem turystycznym i przyjazne zwiedzającym.
Przy zamku znajdują się dwa bardzo spore, dobrze zorganizowane płatne parkingi, na których w sezonie należy zostawić samochód. Do miejsca docelowego można dojść pieszo, bądź podjechać specjalnie wyznaczonymi do tego busami. Poza sezonem istnieje możliwość podjechania pod zamek własnym pojazdem osobowym.
Godziny otwarcia zamku:
· IV-IX 10.15-19.45
· X-III 9.00-18.30
Ceny biletów:
· 10 EUR normalny
· 5 EUR ulgowy