cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

pałac Buckingham
Budownictwo

Pałac Buckingham – rezydencja brytyjskich monarchów

Pałac Buckingham w Londynie jest symbolem Wielkiej Brytanii i siedzibą angielskich monarchii, co roku odwiedza go ponad 50 tysięcy gości.

Historia wspaniałego Pałacu Buckingham

Budynek architektury późnego baroku powstały w 1703 r. dla Księcia Buckingham Johna Sheffielda, który pełnił rolę rezydencji miejskiej do czasu, kiedy w 171 roku właścielem stał się Król Wielkiej Brytanii Jerzy II, który przeistoczył pałac w swoją prywatną rezydencję.

Okres panowania Królowej Wiktorii (1876 r. – 1901 r.) jest uważany za złoty wiek pałacu, jest to pierwsza monarchini, która używała pałacu Buckingham jako rezydencji prywatnej. Królowa nie szczędziła pieniędzy na rozbudowę i projekt rezydencji sprowadzając zza granicy drogie kamienie szlachetne i półszlachetne, rzadkie gatunki drewna i różne unikatowe tkaniny i ozdoby.
Dziś pomnik Królowej Wiktorii stoi dumnie przed pałacem Buckingham, wykonał go Thomas Brock w 1931 r. z marmuru i elementów złota.

Rezydencja rodziny królewskiej i obiekt turystyczny

W ciągu 75 lat rezydencja była wielokrotnie rozbudowywana, obecnie liczy sobie 77 tysięcy metrów kwadratowych i jest małym miasteczkiem, gdzie mieszka ponad 800 pracowników Buckingham. Na terenie pałacu znajduje się poczta, sklep jubilerski, posterunek policji, gabinet lekarski, kino, basen, kawiarnia, bankomat, kaplica itd.

W samym pałacu znajdują się 600 komnat, 200 sypialni, 75 łazienek, 1514 drzwi, 760 okien – czyszczonych co 6 tygodni, oraz 350 zegarów – którymi opiekuje się jeden zegarmistrz.

Pałac Buckingham jest największą atrakcją turystyczną w Wielkiej Brytanii, lipiec i wrzesień to najczęstszy okres, w którym można zwiedzić atrakcje pałacu – wówczas rodzina królewska jest na wakacjach. Zwiedzający oprócz oprowadzenia po pałacu, mogą również spacerować po Ogrodzie Królewskim, który jest największym ogrodem w Anglii. Ogród liczy sobie 39 akrów, można tam podziwiać 350 gatunków roślin – w tym rzadkie okazy, mieszka tam ponad 30 gatunków ptaków. W Ogrodzie również znajduje się lądowisko dla helikopterów, kort tenisowy i jezioro.

W każdej chwili niezależnie od pobytu obecnie rezydującej Królowej Elżbiety II można zwiedzać Królewską Galerie, która ma 50 metrów długości i może się pochwalić dziełami takich artystów jak: Rembrandt, van Dyck, Rubens czy Vermeer.

Kolejną atrakcją, która jest czynna cały rok to Stajnia Królewska, gdzie można zobaczyć wspaniały powóz państwowy wykonany specjalnie na Diamentowy Jubileusz czy używaną na każdej koronacji Złotą Karocę.