Torre Agbar

0
51

Torre Agbar – wieżowiec na Plaça de les Glòries Catalanes w Barcelonie. Projekt biurowca sporządził francuski architekt Jean Nouvel we współpracy z z hiszpańską firmą B720 Fermin Vazquez Arquitectos . Budowa realizowana była przez przedsiębiorstwo Dragados i trwała 5 lat od 1999 do 2004. Oficjalne otwarcie Torre Agbar nastąpiło w czerwcu 2005 roku.

Nazwa wieżowca pochodzi od nazwy przedsiębiorstwa będącego właścicielem obiektu – Grupo Agbar. Inspiracją dla powstania biurowca był falliczny kształt góry Montserrat i tryskającego gejzera.

Dane techniczne:

  • wysokość – 144 m
  • ilość pięter – 38 (4 pod ziemią)
  • powierzchnia – 51.483 m²

Torre Agbar składa się z dwóch koncentrycznych owalnych cylindrów betonowych, które nie stykają się ze sobą. Zewnętrzna część, która całkowicie otacza wewnętrzny cylinder jest pokryta szkłem i stalą nadając charakterystyczny kształt budowli. Grubość zewnętrznej warstwy u podstawy wynosi 45 cm, u góry 25 cm. Wewnętrzna część konstrukcji u podstawy posiada 50 cm grubości a w najwyższym punkcie 30 cm.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów budynku jest nocne oświetlenie. Wieżowiec posiada ponad 4500 lamp LED, które mogą pracować niezależnie. System posiada możliwość tworzenia obrazów w 16 milionach kolorów. Szybkie przechodzenie między kolorami tworzy niezwykły świetlny efekt. Torre Agbar stał się jednym z ciekawszych atrakcji w Barcelonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here