cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Torre Agbar

Torre Glòries w Barcelonie to 32-piętrowy kompleks biurowy przy Avinguda Diagonal, znajdujący się tuż obok Plaça de les Glòries Catalanes. Betonowy wieżowiec z fasadą ze szkła oraz aluminium ma powierzchnię użytkową 39 000 m² i przy 142 metrach jest jednym z najwyższych budynków w Katalonii. Kształtem zewnętrznym przypomina biurowiec Mary Axe, który powstał mniej więcej w tym samym czasie w Londynie.

Planowanie, budowa i konstruktorzy

Właścicielem budynku Grupo Agbar są wodociągi Barcelony (Aguas de Barcelona, ​​w katalońskim Aigües de Barcelona), stąd olśniewający i kolorowy projekt drapacza chmur. Bezpośrednie otoczenie budynku zostało rozplanowane w taki sposób, że widz ma wrażenie, że wieża stoi na środku zbiornika wodnego. W rzeczywistości Grupo Agbar wykorzystuje tylko około połowy budynku.

Torre Agbar został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela. Nouvel uwzględnił również w planowaniu pomysły katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego, który zmarł w 1926 roku. Wieża ma być hołdem dla Gaudiego, dlatego Nouvel zadbał, aby Torre Agbar nie znajdował się wyżej niż Sagrada Família, również znajdująca się w Barcelonie.

Prace budowlane rozpoczęły się w lutym 2001 r., przy czym codziennie na placu budowy pracowało od 500 do 600 pracowników, dzięki czemu podłoga mogła być wykończona mniej więcej co pięć dni. Wieża została ukończona w pierwszej połowie 2004 roku, jednak ostateczną wysokość konstrukcyjną budynek osiągnął dopiero 19 października 2004 r. Inauguracja odbyła się 16 września 2005 roku, a uczestniczyli w niej między innymi król i królowa Hiszpanii.

Sprzedaż i przekształcenie w luksusowy hotel

W sierpniu 2014 roku ówczesny użytkownik, Grupo Agbar i grupa inwestorów Emin Capital, ogłosili, że Torre Agbar zostanie sprzedany amerykańskiej sieci hoteli Hyatt za podobno cenę zakupu około 150 milionów euro. Planuje otwarcie nowego pięciogwiazdkowego hotelu z ponad 400 pokojami i ogólnodostępną platformą widokową.

Fasada

Dzięki olśniewającej fasadzie o powierzchni 16 000 m² wieża wygląda jak fontanna, w której początkowo odcień ciemnoniebieski znika w bieli aż po samą górę. Aluminiowa zewnętrzna skóra wygląda jak skóra gada. Oglądany z daleka wygląda jak płynna lub organiczna masa. Na powierzchnię użyto 40 różnych kolorów farb, które zmieniają kolor w zależności od światła dziennego.
Oprócz 59 619 przezroczystych i półprzezroczystych paneli szklanych, do wykonania elewacji zużyto 250 ton aluminium i 25 000 m³ betonu. W nocy wieża oświetlana jest kolorami przez 4500 projektorów LED.