Co warto zobaczyć w Paryżu?

0
256

Paryż to największa aglomeracja Francji. W mieście znajdują się liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Szacuje się, że każdego roku Paryż odwiedzany jest przez ok. 30 mln turystów. Co warto zobaczyć w stolicy Francji? Przedstawiamy wam zestawienie 10 atrakcji jakie koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić będąc w Paryżu.

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla to najbardziej rozpoznawalny obiekt Paryża. Wybudowana w 1899 roku budowla jest najwyższą paryską konstrukcją (324 m). Wieża posiada trzy tarasy widokowe – na wysokościach 57 m, 115 m i 275 m. Od chwili otwarcia aż do dziś wieżę Eiffla zwiedziło ponad 200 mln osób.

Luwr

Luwr to jedno z największych muzeów sztuki na świecie. Budynek został otwarty już w 1793 roku z ekspozycją liczącą 537 obrazów. Obecnie liczba wszystkich eksponatów przekracza 350 tys., z czego ok. 35 tys. jest udostępnianych do oglądania. Dzieła sztuki znajdują się w 255 salach wystawowych, podzielonych na 8 działów.

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny to budowla umiejscowiona na placu Charles’a de Gaulle’a. Łuk zbudowano dla uczczenia uczestników rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Budowę zlecił w 1806 roku sam Napoleon Bonaparte.

Wersal

Wersal – pałac królewski z parkiem. Pałac posiada aż 700 pomieszczeń, z czego 120 udostępnianych jest turystom. Park wersalski zajmuje powierzchnię 800 ha. Co roku Wersal zwiedzany jest przez ok. 10 mln turystów.

Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame – jedna z najbardziej znanych gotyckich zabytków na świecie. Katedra swoją popularność zyskała dzięki powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Budowla jest naprawdę olbrzymia – 130 m długości, 48 m szerokości, wysokość sklepienia w głównej nawie przekracza 35 metrów, posiada dwie wieże po 70 m wysokości. W Notre-Dame odbyła się koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza.

Pałac i Ogród Luksemburski

Pałac i Ogród Luksemburski – zaprojektowane w XVII w. dla królowej Francji – Marii Medycejskiej. Obecnie w budynku znajduje się siedziba senatu. Park z licznymi rabatkami, trawnikami, fontannami i rzeźbami rozpościera się na obszarze 23 ha.

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie – najsłynniejsza aleja Paryża. Ulica mierząca 1910 metrów łączy plac Zgody z placem Charles’a De Gaulle’a. Każdego roku na polach Elizejskich odbywają się parady wojskowe.

Muzeum OrsayOrsay – muzeum zlokalizowane w dawnym dworcu kolejowym. Zgromadzone tam zbiory (ponad 4 tys. dzieł) to w głównej mierze prace francuskich artystów. Muzeum otwarto w 1986 roku. Co roku miejsce to odwiedzane jest przez ok. 4 mln turystów.

Panteon

Panteon – budowla wzniesiona na polecenie króla Francji Ludwika XV. Od momentu rewolucji francuskiej w Panteonie spoczywają sławni Francuzi i Francuzki. Obecnie pełni rolę mauzoleum.

Opera Garnier

Opera Garnier – budynek w stylu elektycznym. Opera przeznaczona jest na 2200 osób na widowni i 450 na scenie. Obecnie w budynku odbywają się jedynie przedstawienia baletu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here