Zamek Chillon

0
269

Zamek Chillon – średniowieczna warownia nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii, wybudowana na skalistym cyplu o wysokich walorach obronnych. Zamek przez stulecia był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Odkrycia archeologiczne wskazują, iż prace wokół dziedzińców odbywały się już w XI i XIII wieku. W XIII wieku została poszerzona fosa wokół warowni. W XVIII wieku zbudowano drewniany most, który zastąpił wcześniejszy zwodzony.

O zamku

Zabudowania składają się z trzech dziedzińców, wokół których wznoszą się koszary, magazyny, siedziba kasztelana, apartamenty książęce i dworskie, jak również kaplica. Podziemia przez długi czas były wykorzystywane jako więzienie.

Pierwotnie właścicielami budowli byli biskupi Sion, jednak w XII wieku zamek został oddany w lenno książętom sabaudzkim. W późniejszych latach, Zamek Chillon był własnością mieszkańców Berna, którzy wykorzystywali go jako magazyn oraz siedzibę panów feudalnych. Uległo to zmianie dopiero podczas Rewolucji Francuskiej, wskutek której terytorium to przyłączone zostało do Szwajcarii. Wtedy też zaczęto odbudowywać niszczone przez stulecia zabudowania, prace te trwają do dzisiaj. Obecnie w Zamku znajduje się muzeum, organizowane są przyjęcia, koncerty oraz wystawy.

Cel budowy

Sprawowanie kontroli nad wąskim przesmykiem pomiędzy Alpami a Jeziorem Genewskim, na handlowej trasie z południa na północ Europy.

Ciekawostki

  • w latach 1530-1536 w podziemiach zamku więziony był Francois Bonnivard, bojownik o wyzwolenie Genewy, co opisał w poemacie „Więzień Chillonu” George Byron
  • ściany zamku porastają winorośle, z których do dzisiaj wytwarza się wysokiej jakości wino
  • uważa się, że podczas podróży po Szwajcarii, nad Jeziorem Genewskim, Mary Shelley napisała słynną powieść „Frankenstein”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here