One World Trade Center

0
61

One World Trade Center to pierwszy wybudowany wieżowiec z kompleksu czterech Nowojorskich drapaczy chmur (pełny kompleks ma być gotowy na 2015 rok). Wieżowce powstaną w miejscu zniszczenia dwóch poprzednich drapaczy chmur – World Trade Center. Budowę oficjalnie rozpoczęto 27 kwietnia 2006 roku (kamień węgielny położono 4 lipca 2004 roku), a zakończono w lutym 2014. Budynek oficjalnie oddano do użytku na przełomie października i listopada, a już 3 listopada pierwsi pracownicy rozpoczęli pracę w One World Trade Center.

One World Trade Center

One WTC swój wygląd zawdzięcza firmie architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill, która podjęła współpracę z Davidem Childs oraz mającym polskie korzenie Danielem Libeskind (odpowiedzialny za pierwotną wersję projektu). Drapacz chmur zwany jest inaczej Freedom Tower czyli Wieża Wolności. W 2015 roku będzie otwarty punkt widokowy One World Observatory – piętra od 100 do 102. Z 381 metrów zobaczymy widok panoramy Nowego Jorku. Wieżowiec One World Trade Center wynajęto już w ok.60 procentach.

Konstrukcja:

Podstawa One WTC wpisana jest na planie kwadratu, w środku zmienia kształt w oktagon, a u szczytu ponownie staje się kwadratem. Dzięki takiej konstrukcji wieżowiec wygląda jak kryształ błyszcząc w świetle słońca. Miasto odbija się w nim niczym w kalejdoskopie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa użyto najnowocześniejszych technologii. Na pierwszych 20 piętrach nie ma okien (nie zaplanowano tam biur) co dodatkowo wzmocni budowlę. Nowoczesna technika ma wspomóc elektryczną samowystarczalność One World Trade Center.

Dane techniczne:

  • wysokość całkowita – 541 m
  • wysokość do dachu – 417 m
  • ilość kondygnacji – 105 (82 użytkowe)
  • powierzchnia użytkowa – 240 tys. m2
One World Trade Center

Ciekawostki:

  • One World Trade Center wykorzystując deszczówkę zużywa o 30 procent mniej wody niż stanowią wymogi
  • Budowa drapacza chmur pochłonęła ok. 3,9 mld dolarów
  • Wysokość 541 metrów to inaczej 1776 stóp – liczba ta jest symbolem roku podpisania przez Stany Zjednoczone Deklaracji Niepodległości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here