Pałac Schönbrunn

0
241

Pałac Schönbrunn – barokowy pałac w Wiedniu. Pełnił rolę letniej rezydencji dla rodziny cesarskiej. Budowla powstała na zlecenie cesarza Leopolda I. Projekt pałacu wykonał austriacki architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach.

Historia pałacu

Początki pałacu sięgają 1311 roku, gdy na tym miejscu powstał młyn. W ciągu kolejnych 150 lat budowla była stale rozbudowywana i zmieniała właścicieli. W 1569 roku posiadłość nabył cesarz Maksymilian II, który zamienił obiekt w pałacyk myśliwski z zabudowaniami gospodarczymi.

W 1619 roku podczas polowania cesarz Maciej II odkrył ,,piękne źródło” (Schöner Brunnen) zaopatrujące pałac w wodę i nadało nazwę kompleksowi. W 1683 roku po zniszczeniach dokonanych przez Turków cesarz Leopold I podjął decyzję o budowie nowego obiektu. Do 1700 roku ukończono budowę pałacu.

Ostateczny kształt budowli nadała cesarzowa Maria Teresa. W 1744 roku zleciła Nicolausowi Pacassiemu rozbudowę pałacu. We wnętrzu znajduje się 1441 komnat, z których tylko 45 zostało udostępnionych zwiedzającym. Charakterystycznym elementem pałacu jest żółty kolor elewacji – uwielbiany przez Marię Teresę.

Pałac Schönbrunn – dane techniczne:

  • długość – 175 m
  • szerokość – 55 m

Pałac Schönbrunn jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych, kulturowych i historycznych w kraju. W 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here