Flatiron

0
197

Flatiron jest jednym z najbardziej znanych i unikalnych wieżowców zbudowanych na początku XX wieku. Budynek mieści się na Manhattanie w Nowym Jorku, na skrzyżowaniu 5th Avenue, Broadway i 23 Street East.

Projekt budowli

Nietypowy projekt budowli wykonał utalentowany amerykański architekt Daniel Burnham. W 1902 roku na niewielkim trójkątnym placu zakończono budowę wieżowca w stylu Beaux Arts. Początkowo budynek nazywano Fuller Building, ze względu na znajdującą się tam siedzibę firmy budowlanej Fuller. Ze względu na charakterystyczny kształt wieżowca nadano mu nazwę Flatiron (żelazko).

Dane techniczne:

  • wysokość – 87 m
  • ilość pięter – 22

Budowa Flatirona była możliwa dzięki zmianie przepisów budowlanych w Nowym Jorku. Otworzyło to drogę do wykonania stalowej konstrukcji szkieletu. Jednocześnie obiekt stał się pierwszym wielokondygnacyjnym budynkiem zbudowanym na podstawie metalowych ram. Technologia ta pozwoliła na znaczne przyspieszenie prac budowlanych.

Niezwykły kształt budynku od dziesięcioleci przyciąga artystów, fotografów, filmowców. Budynek jest wykorzystywany w wielu filmach m.in w filmie Spider-Man, Podejrzani, Godzilla.

Dziś Flatiron jest symbolem Nowego Jorku. Wnętrza budowli wynajmowane są jako biura. Najbardziej popularne są te, które mieszczą się w najwęższej części budynku i oferują magiczny widok na 5th Avenue.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here