cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budowle

Millennium Bridge

Millenium Bridge jest mostem zarówno wiszącym, jak i ruchomym. Znajduje się w Londynie i powstał z okazji nowego millenium (tysiąclecia).

Ta wspaniała budowla ma wiele różnych nazw, niektóre z nich to: Wobbly Bridge (Chwiejny Most), Blinking Eye Bridge (Mrugające Oczko), Winking Eye Bridge (Most Puszczający Oczko) czy najbardziej znane London Millennium Footbridge.

millenium bridge

Powstanie Millenium Bridge

Projektem zajęła się Brytyjska firma Foster and Partners – ich praca przeszła do finału najlepszych prac architektury z całego świata, w finale zaś zostali wybrani jako najlepsi z pozostałych sześciu finalistów. Architekturą zajął się Sir Norman Foster, zaś rzeźbiarstwem Sir Anhony Caro. Nad częściami konstrukcji pracował cały świat w tym swoją cegiełkę, dołożyła Polska firma Mostostal Zabrze, samą konstrukcją zajęła się Brytyjska firma Ove Arup Engibeering.

Styl wykonania mostu to zdecydowanie nowoczesny High-Tech został wybudowany głównie ze stali i aluminium. Most ma 325 metrów długości, a szerokość wynosi 4 metry, budynek powstawał w latach 1998-2000 sam koszt budowy pochłonął 23 miliony funtów.

Niespodziewane zjawisko i ponowne otwarcie mostu

Otwarcie budowli nastąpiło 10 czerwca 2000 r., jednak bardzo szybko, bo już w trzecim dniu zamknięto obieg ze względu na wystąpienie zjawiska „zbiorowej synchronizacji”, co oznacza zwiedzający synchronizowali swoje kroki czego następstwem było wibrowanie kładki z taką samą częstotliwością co kroki spacerowiczów, kiedy ludzie poczuli zjawisko wystraszyli się i zaczęli śpieszyć do końca mostu co spowodowało jeszcze większą wibrację w odzewie na jeszcze większą częstotliwość.
Na moście w każdym momencie było mniej więcej dwa tysiące spacerowiczów, według statystyk w dniu otwarcia na moście znajdowało się, aż 90 000 osób. Po zamknięciu obiektu most przebudowano i otwarto go 22 lutego 2002 r.

Jak dotychczas oprócz zamknięcia na czas przebudowy, most zamknięto jeszcze tylko raz – na okres tymczasowy. W dniu 18 stycznia 2007 r. istniało ryzyko, że spacerowicze mogli,by zostać zepchnięci z mostu do wód Tamizy poprzez silne wiatry pochodzące od sztormu z Kyrilii.

Millenium Bridge wisząc nad Tamizą po jednej stronie prowadzi na dzielnice Bankside, a po drugiej City of London. Z mostu rozpościera się widok na wszystkie inne okoliczne mosty, Tamize, katedrę St. Paul Cathedry, Tate Modern oraz The Glabe. Warto wiedzieć, iż na moście jest wietrznie i z tego powodu warto mieć ze sobą jakąś letnią kurtkę nawet w ciepły, słoneczny dzień np. kurtkę skórzaną czy polar.