Millennium Bridge

0
195

Millennium Bridge – stalowy most dla pieszych w Londynie, nad Tamizą. Konstrukcja łączy dzielnice Bankside z City of London. Projekt mostu to wspólne dzieło Arup Group Limited,  Foster and Partners i Anthony’ego Caro. Budowa trwała 2 lata. Oficjalne otwarcie mostu nastąpiło 10 czerwca 2000 roku.

W 1996 roku ogłoszono konkurs na projekt mostu. Zwycięzcy zaprezentowali dość innowacyjną koncepcję, która przed ostatecznym zatwierdzeniem została nieco zmodyfikowana. Most za łączną kwotę 18,2 mln funtów służył tylko 48 godzin. Dwa dni po otwarciu mostu, ze względu na nieoczekiwane drgania przy dużej liczbie użytkowników został zamknięty.

Millennium Bridge

Po gruntownej analizie przez inżynierów, problem został usunięty przez modernizację 37 klap odpowiedzialnych za rozpraszanie energii. Dodatkowe prace nad konstrukcją pochłonęły 5 mln funtów. Millennium Bridge został ponownie otwarty 22 lutego 2002 roku. Most został tymczasowo zamknięty w dniu 18 stycznia 2007 roku, w czasie burzy Kyrill z powodu silnych wiatrów.

Dane techniczne:

  • długość – 325 m
  • szerokość – 4 m

Konstrukcja Millennium Bridge oparta na dwóch nadbrzeżach i składa się z trzech głównych części (81 m, 144 m i 108 m). Most podtrzymywany jest przez 8 lin nośnych. Tak wsparta konstrukcja jest w stanie utrzymać 5000 osób na moście w jednej chwili.

Millennium Bridge

Ciekawostki:

  • w dniu otwarcia z mostu skorzystało 90 tys. osób
  • most pojawił się w filmie ,,Strażnicy Galaktyki”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here