cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Zamek w Chambord

Jest jednym z najpiękniejszych obiektów w dolinie Loary, a ciekawa historia i malownicze otoczenie skutecznie zachęcają turystów do odwiedzenia tego miejsca. Co warto wiedzieć na temat zamku w Chambord?

Dolina Loary – raj dla miłośników historii

Dolina Loary to jedna z najpiękniejszych krain historycznych, jakimi może się pochwalić Francja. Główną atrakcją jest tu Loara – najdłuższa rzeka we Francji, licząca ponad 1000 km długości. Nad tą rzeką nie brak historycznych ośrodków miejskich oraz pięknych zamków. Utrzymane w stylu typowym dla sztuki średniowiecza i epoki renesansu, są wyjątkową grupą zabytków, obok których nie można przejść obojętnie. W gronie tych, które zasługują na szczególne wyróżnienie, znalazł się zamek w Chambord. Co warto wiedzieć na jego temat?

Z kart historii – zamek Chambord i jego dzieje

Zamek ten powstał w pierwszej połowie XVI wieku, a jego powstanie ma ścisły związek z działalnością Franciszka I. To on, zafascynowany architekturą włoskiego renesansu, postanowił zbudować w dolinie Loary zamek, który najpiękniej nawiąże do modnych włoskich budowli. W ten oto sposób w miejscu dawnej warowni, zaczęto wznosić myśliwską rezydencję, która swą formą miała nawiązywać do obronnych zamków. W ten oto sposób powstał zamek, który obecnie uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków Francji oraz najważniejszą atrakcję w dolinie Loary.

Zamek w Chambord: dlaczego warto go odwiedzić?

Jest jednym z najcenniejszych zabytków w dolinie Loary, choć tak naprawdę leży nad rzeką Cosson (jednym z wielu dopływów najważniejszej rzeki we Francji). Zamek ten jest największą budowlą w dolinie Loary, a jego piękna sylwetka skutecznie przyciąga tu turystów z odległych zakątków świata. Ta potężna budowla z XVI wieku i do dziś uchodzi za jedno z najwspanialszych dzieł renesansu na terenie Francji, a spacer po jej terenie będzie dla wielu osób jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej budowli? Przede wszystkim na fasadę, która liczy sobie ponad 120 metrów długości oraz na charakterystyczne wieże. Potężna bryła zamku kryje w swych murach aż 440 reprezentacyjnych komnat, w których na zwiedzających czeka wiele wspaniałych dzieł sztuki.

We Francji nie brak pięknych zabytków, jednak te, które znajdują się dolinie Loary, mają szczególną wartość. Podróż śladem tutejszych zamków będzie dla wielu z nas wspaniałą przygodą, szczególnie w chwili, gdy na trasie takiej podróży uwzględnimy zamek Chambord.