Zamek Eltz

0
230

Zamek Eltz – twierdza w zachodnich Niemczech, nad rzeką Elzbach. Zamek od samego powstania należał do niemieckiej szlacheckiej rodziny von Eltz. Pierwotny zamek został wybudowany ok. XII wieku, a jego konstruktorem był Rudolf von Eltz. Celem powstania twierdzy miała być ochrona przebiegających nieopodal szlaków handlowych.

W 1333 roku warownia była oblegana, a po osiągnięciu ugody nastąpiła rozbudowa. W czasie wojny o Palatynat (1688-1689) twierdza została częściowo zniszczona i w krótkim czasie odbudowana. Między 1794 a 1815 rokiem zamek Eltz okupowany był przez wojska francuskie. Opuszczona przez właściciela warownia została odnowiona dopiero od 1845 do 1888 roku. Pod koniec XIX wieku przeszedł gruntowną renowację.

Konstrukcja

Główna konstrukcja zamku składa się z trzech wielokondygnacyjnych skrzydeł zbudowanych wokół trójkątnego dziedzińca. W 1472 roku wybudowano wschodnie skrzydło warowni, w którym mieściły się sale reprezentacyjne, sypialnie. Między 1490 a 1540 powstało południowo-zachodnie skrzydło. Około 1530 roku wzniesiono północne skrzydło zamku. Warownia w połączeniu z bliskimi zabudowami posiada ponad 100 pomieszczeń. Zamek Eltz wyróżnia się licznymi kominami, wieżami i przybudówkami charakterystycznymi dla późnogotyckiej architektury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here