cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Torre Caja Madrid

Najwyższy budynek w Hiszpanii o bardzo oryginalnej bryle to Torre Caja Madrit. Budynek został zaprojektowany przez Brytyjczyka Normana Fostera. Jego budowa rozpoczęła się w roku 2004 a oficjalne otwarcie tego drapacza chmur miało miejsce 5 maja 2009.

Początkowo nazywał się Torre Repsol

Budynek był początkowo zlecony do budowy i zaprojektowania przez firmę Repsol, która była koncernem naftowym. Jednak w 2007 roku firma zrezygnowała z jego posiadania i sprzedała go Hiszpańskiej Instytucji finansowej Caja Madrit. Czyli już w momencie zakończenia budowy, obiekt miał innego właściciela i zmienił również swoją nazwę na Torre Caja Madrit. Jednak i ta nazwa nie jest dzisiaj nazwą aktualną. W międzyczasie główna instytucja Caja Madrit połączyła się z drugą o nazwie Bankia i wtedy wieżowiec nazywał się Torre Bankia. Po licznych perturbacjach, kiedy Bankia podpisała umowę najmu powierzchni w budynku, innej instytucji o nazwie Cepsa, budynek zaczął nazywać się Torre Cepsa i tak pozostało już do dnia dzisiejszego.

Modernistyczny i super nowoczesny

Budynek jest budowlą w stylu modernistycznym, jest to potężna bryła górująca nad Madrytem i bardzo często kojarzona ze stolicą Hiszpanii.
Jest to budynek najwyższy i bardzo rozpoznawalny na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Trudno jest odwiedzić Madryt i nie stanąć pod nim.
Torre Caja Madrit dzisiaj nazywany Torre Cepsa ma 45 pięter, posiada wysokość równą 250 metrom. Jego dolny poziom to około 13, 85 m wysokości. Torre Cepsa ma konstrukcję metalową, której waga wynosi 11 tysięcy ton. Drapacz chmur jest przeszklony, cała jego fasada pokryta jest szkłem i specjalnymi płytkami, które mają nierdzewną strukturę. Budynek wspaniale lśni w słońcu hiszpańskim i jest rewelacyjnym punktem na mapie miasta, bardzo rozpoznawalnym w Madrycie. Wiele osób pod nim się spotyka. Jest to bardzo charakterystyczne miejsce.
Budynek stoi w dzielnicy bussinesowej Madrytu i jest miejscem, w którym pracuje wiele osób. Są tam biura różnych firm.

W towarzystwie innych drapaczy chmur

Torre Caja znajduje się w strefie miasta o nazwie Cuatro Torres Business Area. Oprócz tego najwyższego budynku zlokalizowane są tam jeszcze trzy inne drapacze chmur. Wszystkie one są jednak nieco niższe od Torre Cepsa. Budynki są przykładem innowacyjnej i modernistycznej architektury, kiedyś cały teren był w posiadaniu klubu Real Madrit. Z każdego wysokiego budynku rozpościera się widok na
wieże Cuatro Torres Business Area (CTBA). W niektórych budynkach znajdują się mieszkalne apartamenty.