Ratusz w Wiedniu

0
74

Ratusz w Wiedniu – budynek w stylu neogotyckim pełniący rolę obiektu użyteczności publicznej i mieszczący zarząd miasta. Aktualnie ratusz jest siedzibą burmistrza i Rady Miejskiej Wiednia.

Historia ratusza sięga końcówki XIX wieku. W 1868 roku ogłoszono konkurs na najlepszy projekt budowli, a udział w nim wzięło 64 znanych architektów z całego świata. Zwycięzcą okazał się niemiecki architekt Friedrich von Schmidt, który wzorował się na brukselskim ratuszu. 14 czerwca 1873 w obecności cesarza wmurowano kamień węgielny, a 10 lat później, w 1883 roku budowa została zakończona.

Dane techniczne:

  • długość – 152 m
  • szerokość – 127 m
  • powierzchnia -113 tys. m²
  • ilość pomieszczeń – 1575

O budowli

Fasada ratusza jest wybitnym przykładem neogotyckiej budowli. Swoim wyglądem przypomina bardziej gotycką katedrę, niż siedzibę władz miejskich. Centralnym elementem ratusza jest środkowa wieża licząca 103 metry i zakończona Rathausmannem – figurą Żelaznego Człowieka. Strzelista fasada ozdobiona jest czterema mniejszymi wieżyczkami o wysokości 60 m.

Na szczególną uwagę zasługuje siedem dziedzińców, restauracja oraz reprezentacyjny hol. Przed ratuszem znajduje się plac ratuszowy, wzdłuż którego zbudowano posągi przedstawiające zasłużone dla miasta osobistości. Fasada budowli zwrócona jest ku Ringstrasse.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here