cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Ratusz w Wiedniu

Z jakimi atrakcjami kojarzony jest Wiedeń? Dla wielu turystów to miasto to przede wszystkim okazałe pałace, wokół których rozciągają się malownicze ogrody, oraz reprezentacyjne kamienice, kuszące historycznymi elewacjami. Ratusz wydaje się stać nieco w cieniu, jednak kto zatrzyma się przy tej budowli, ten z pewnością nie będzie żałować.

Ratusz – skarb wiedeńskiej architektury

Obok tego zabytku, mogącego się pochwalić historią sięgającą końca XIX wieku, trudno jest przejść obojętnie. Ratusz w Wiedniu przyciąga zarówno ciekawą historią, jak i nazwiskiem projektanta. Był nim Friedrich von Schmidt, który w dziejach europejskiej architektury zapisał się również jako twórca katedry w Kolonii.

Wiedeński ratusz to ważny cel wycieczki dla tych, których interesuje styl neogotycki. Budowla ta może oczarować turystów nie tylko swą ciekawą sylwetką, ale i rozmiarami. We wnętrzu tej budowli znajduje się spory dziedziniec, którego powierzchnia przekracza 2800 metrów kwadratowych. Wrażenie mogą też zrobić niektóre wnętrza, np. Sala Balowa, której długość przekracza 70 metrów. Takie rozmiary mogą zrobić wrażenie na turystach, dla których spacer w rejonie tej budowli stanie się ciekawym doświadczeniem.

Zwiedzanie Ratusza Wiedeńskiego: co warto wiedzieć?

Wiedeński Ratusz bardzo często staje się tłem ważnych wydarzeń. W okresie świąt Bożego Narodzenia, gdy do Wiednia tak chętnie przybywają turyści zainteresowani jarmarkami, w jego pobliżu jest gwarno przez niemal całą dobę. Zazwyczaj jednak ratusz sprawdza się jako oaza ciszy i spokoju, a w jego wnętrzach mieszczą się tak zacne instytucje, jak biblioteka czy miejskie archiwum. Mimo to część tego ogromnego gmachu jest udostępniana turystom, a spacer z przewodnikiem po najpiękniejszych wnętrzach sprawia, iż mogą oni lepiej poznać dzieje tej niezwykłej budowli oraz nacieszyć się widokiem znajdujących się w jej murach dzieł sztuki.

Co warto zobaczyć w pobliżu ratusza?

Wiedeński ratusz może się pochwalić nie tylko pięknym wyglądem i interesującą historią, ale i ciekawym otoczeniem. W jego sąsiedztwie czekają na turystów takie atrakcje, jak gmach Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz neoklasycystyczny budynek austriackiego parlamentu. Kusi pobliskie Muzeum Historii Naturalnej oraz Kościół Wotywny, któremu swój czas bardzo chętnie poświęcają i miłośnicy sztuki sakralnej, i ci, którzy stawiają na kontakt z piękną architekturą. Otoczenie wiedeńskiego ratusza może zrobić wrażenie, a czas spędzony w tej części miasta nie będzie czasem straconym.