cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Parlament w Budapeszcie

Jest jedną z najcenniejszych perełek architektury, jakimi mogą się pochwalić Węgry, oraz obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Budapeszcie. Gmach parlamenty już z daleka przyciąga uwagę swą majestatyczną sylwetką oraz dekoracjami, a spacer w jego pobliżu może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą.

Gmach Parlamentu w Budapeszcie i jego fenomen

Gmach Parlamentu w Budapeszcie jest obiektem wyjątkowym, który z pewnością zasługuje na większe zainteresowanie. To turystyczna wizytówka węgierskiej stolicy oraz jeden z największych gmachów rządowych na świecie, który zadziwia nie tylko rozmiarami, ale i pięknymi elewacjami. W jego murach mieści się aż 700 pomieszczeń, które są wykorzystywane jako sale obrad czy gabinety służące politykom.

Sama budowla zachwyca neogotyckim stylem oraz ciekawą historią, która zaczyna się w 1885 roku. To właśnie w tym czasie podjęto decyzje, iż na terenie miasta powstanie budowla o reprezentacyjnym charakterze, która stanie się wizytówką Budapesztu. Prace zakończono w 1904 roku, choć pierwsze posiedzenia odbywały się w tym gmachu jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem.

Jak zwiedzać węgierski Parlament?

Choć ten okazały gmach służy przede wszystkim węgierskim politykom, jednak spora część jego pomieszczeń jest udostępniana turystom. Czy warto zwiedzić Parlament w Budapeszcie? Tak. W towarzystwie miejscowego przewodnika można zajrzeć do najpiękniejszych pomieszczeń tej budowli, przy czym jednym z tych najważniejszych jest sala, w której przechowywane są insygnia królewskie. Pokój Gobelinowy, Sala Plenarna – oto kolejne atrakcje, którymi ten okazały gmach może oczarować turystów. Warto też zwrócić uwagę na reprezentacyjne klatki schodowe oraz liczne dekoracje, które tworzą wyjątkową atmosferę w tym miejscu.

Co warto zobaczyć w pobliżu?

W niewielkiej odległości od węgierskiego parlamentu czekają na turystów kolejne ciekawostki. Spacer po tej części miasta to szansa na nacieszenie się pięknymi widokami na Dunaj – malowniczą rzekę, która dzieli miasto na dwie części. W pobliżu czeka Muzeum Etnograficzne oraz pomnik konny Franciszka II Rakoczego, któremu warto się uważniej przyjrzeć. Wielkie wrażenie robią też „Buty nad Dunajem”, które są jednym z najbardziej charakterystycznych i przejmujących zarazem pomników w Europie.

Kto chce nacieszyć się pięknem węgierskiego Parlamentu i ogarnąć wzrokiem jego sylwetkę, ten powinien wybrać się na drugi brzeg Dunaju. Ze Wzgórza Zamkowego najlepiej widać, jak potężna jest to budowla, z tego też miejsca reprezentacyjna elewacja gmachu prezentuje się najlepiej.