Parlament w Budapeszcie

0
49

Parlament w Budapeszcie jest siedzibą Zgromadzenia Narodowego Węgier. Jeden z najstarszych budynków legislacyjnych w Europie mieści się na lewym brzegu Dunaju. Obecnie gmach parlamentu jest największym węgierskim obiektem i jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych.

Historia powstania parlamentu

Budapeszt powstał z trzech miast w 1873 roku. Siedem lat później, Zgromadzenie Narodowe postanowiło zbudować nowy reprezentacyjny budynek, aby wyrazić suwerenność narodu. W tym celu zorganizowano konkurs publiczny. Zwycięzcą okazał się węgierski architekt Imre Steindl.

Budowa parlamentu w stylu gotyckim rozpoczęła się w 1885, a zakończyła w 1904 roku. Pierwsze posiedzenie rządu węgierskiego odbyło się jeszcze przez zakończeniem budowy, w dniu 8 czerwca 1896 roku z okazji 1000 lat od powstania państwa węgierskiego. W prace budowlane było zaangażowane około tysiąca osób. Konstrukcja powstała z 40 milionów cegieł, pół miliona cennych kamieni szlachetnych i 40 kilogramów złota.

Dane techniczne:

  • długość – 268 m
  • szerokość – 123 m
  • wysokość – 96 m
  • powierzchnia – 17 745 m²

Węgierski parlament jest bardzo podobny do Pałacu Westminsterskiego. Składa się z trzech głównych części. W centralnym miejscu znajduje się imponująca kopuła, pod którą przechowywane są węgierskie insygnia królewskie. W północnej i południowej części umiejscowiono sale konferencyjne i pokoje do celów reprezentacyjnych. Ponieważ Węgry w momencie budowy posiadały dwuizbowy parlament w obiekcie znajdują się identyczne sale. Obecnie jedna wykorzystywana jest do działań politycznych, druga służy do oprowadzania wycieczek z przewodnikiem.

Na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach umieszczono ponad 240 rzeźb. Wnętrze utrzymane w stylu klasycyzmu składa się z 10 dziedzińców, 27 wejść, 29 klatek schodowych i 691 pokoi. Główna fasada wychodzi na rzekę Dunaj, ale oficjalne wejście mieści się od strony placu po wschodniej stronie budynku.

Budynek parlamentu jest otwarty dla zwiedzających. W okresie sesji parlamentarnych dostępność do niektórych części obiektu jest ograniczona. W podziemiach utworzono muzeum poświęcone węgierskiemu parlamentaryzmowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here