cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Pałac Dobris

Pałac Dobris to niezwykle klimatyczny zamek położony w małej malowniczej miejscowości zaledwie 30 kilometrów od Pragi. Zamek słynie z pięknych wnętrz oraz z tego, że to właśnie w nim najchętniej bywało wielu znanych i cenionych pisarzy oraz poetów.

Historia Pałacu

Po roku 1945, czyli zaraz po drugiej wojnie światowej, pałac ten został przekształcony w budynek, który należał do Związku Pisarzy Czeskich. Dzięki temu przyjeżdżali do tego miejsca wszyscy słynni czescy pisarze oraz wielu innych znakomitych artystów z całego świata. Niestety zaraz na początku siedemnastego wieku zamek został kupiony przez hrabiego Mansfeld. Hrabia postanowił całkowicie przebudować zamek, tak by można było w nim wygodnie mieszkać. Kilka lat później, po ukończonym remoncie pałac został zniszczony przez pożar. Hrabia po raz kolejny zdecydował się odrestaurować budynek lecz tym razem postanowił dodatkowo wzmocnić ściany, dzięki czemu skutecznie rozwiązał problem związany z pożarami.

Obowiązkowy punk zwiedzania na mapie Czech

Wokół budynku rozciąga się ogród w stylu francuskim, który powstał około 1750 roku. Ozdabiają go niesamowite rzeźby autorstwa Ignacego Frantiska Platzera. Nieco później, zaraz obok pałacu stworzono równie niezwykle romantyczny park angielski z Certovym mostem, który uznawany jest za pomnik przyrody. Obecnie zamek jest zachowany w bardzo dobrym stanie i stylu rokoko jakim pozostawił go hrabia Mansfeld. Turyści mogą przez cały rok podziwiać ogrody jak i wnętrza tej pięknej budowli.
Póki co we wnętrzach pałacu znajduje się także muzeum ukazujące niemal całą kolekcję mebli, motocykli oraz zgarów. Turyści oprócz muzeum, mogą również zwiedzać niektóre świetnie zachowane pomieszczenia. Niestety cały obiekt nie jest dostępny do zwiedzania. Wiele tych pomieszczeń wymaga odrestaurowania, co jest bardzo czasochłonne, ponieważ pracownikom zależy, aby zachować jak najbardziej oryginalne detale. Oczywiście dla turystów jest również dostępny piękny park francuski, który otacza zamek oraz park angielski. Ta piękna budowla co roku przyciąga wielu turystów z całego świata.

Co ciekawe w ogrodach Pałacu Dobris kręcony był popularny brytyjski serial „Muszkieterowie”. To właśnie w tym ogrodzie serialowy Król Ludwik przywitał swoją ukochaną małżonkę Annę zaraz po jej przyjeździe z klasztoru. Również serialowy Aramis spotkał się w tym właśnie ogrodzie z byłym muszkieterem Marsacem. Dzięki wykorzystaniu ogrodów Pałacu, widzowie z całego świata mogli podziwiać piękno i romantyczny charakter ogrodów.