cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Kasteel de Haar

W dalekiej Holandii, w pobliżu Utrechtu dumnie stoi zamek De Haar. Liczący sobie wiele wieków był wielokrotnie restaurowany, by ostatecznie za sprawą architekta Pierre’a Cuypersa, przybrać współczesny, wręcz bajkowy wygląd.

Trochę historii

Najwcześniejsze wzmianki o zamku datuje się na rok 1368, kiedy to stał się własnością rodu De Haar, któremu zawdzięcza nazwę. Najprawdopodobniej został jednak zbudowany dużo wcześniej. Stale rozbudowywany, po wygaśnięciu rodu przeszedł w ręce rodu van Zuylen, których potomkowie sprawują pieczę nad częścią zamku po dziś dzień. Niestety podczas historycznej zawierusze twierdza nie uniknęła zniszczeń. Najpierw ucierpiała w 1482 w wyniku oblężenia. Lata później, po odbudowie, część zamku została zniszczona ponownie po przejściu, w tamtejszej okolicy, potężnego huraganu. Po przejęciu zamku przez kolejną gałąź rodu van Zuylen popadł on w zapomnienie. Przez lata niszczał i zmieniłby się w ruinę, gdyby nie baron Etienne van Zuylen wraz z żoną Hélène van Zuylen nie postanowili go odrestaurować. Dzięki wysiłkom wynajętego przez nich architekta Pierre’a Cuypersa, dziś każdy z nas może podziwiać to cudo architektoniczne.

Zamek jako atrakcja turystyczna

Swą popularność zasługuję swojej wielkości, ale też i pięknie, z którą nie może konkurować żaden z zamków Holandii i której nie powstydziłby się żaden z całego świata. Turyści nie przyjeżdżają tam jednak tylko dla widoku strzelistych wież, murów oraz mostu zwodzonego. Najważniejsze jest wnętrze tego zabytku po brzegi wypełnione przez piękne rzeźby, malowidła i meble. Widok setek sal i pokoi, wszystkich wykonanych niezwykłą dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal, zachwyci każdego, choćby kompletnie niewrażliwego na sztukę człowieka. To wszystko otoczone przez uderzająco piękne parki i ogrody w stylu angielskim, a w środku całej tej zieleni znajduje się romantyczna kaplica.

Garść informacji

Choć z pewnością każdy, kto się ta znajdzie chciałby spędzić tam resztę życia, to jest to niemożliwe. Możliwe natomiast jest zwiedzanie i spacerowanie po całym obiekcie w godzinach od 9 do 17. Wyjątek stanowi tu sam zamek, do którego wycieczki zezwolone są w sezonie wysokim od 11 do 17 i w sezonie niskim od 11 do 16. Nie każdy jednak wie, że możliwe jest zorganizowanie tam okolicznościowych przyjęć i imprez. Przykładem jest tu impreza Elf Fantasy Fair. Rok w rok, pod koniec kwietnia organizowana jest jedna z największych w Europie festiwali fantasy w magicznej scenerii zamku De Haar