Kasteel de Haar

0
162

Kasteel de Haar – największy holenderski zamek zlokalizowany w Utrecht. Najstarsze wzmianki o budynku w miejscu obecnej twierdzy sięgają 1391 roku. Do 1440 zamek był własnością rodziny De Haar. Gdy zmarł ostatni bezdzietny potomek, warownię przekazano rodzinie Van Zuylen.

Historia zamku Kasteel de Haar

W 1482 roku zamek został spalony, a mury zniszczone. W 1554 roku twierdza została odbudowana i zmodernizowana. Od 1641, kiedy Johan van van der Haar Zuylen zmarł bezdzietnie, zamek stopniowo popadł w ruinę.

Kasteel de Haar

Późniejsze losy

W 1887 roku właścicielem warowni stał się baron Etienne van Zuylen van Nievelt, który sfinansował odbudowę zamku. Projekt nowego zamku wykonał holenderski architekt Pierre Cuypers (prawdopodobnie zajęło mu to 20 lat). W ramach prac budowlanych odnowiono fosę, zburzono stare mury i postawiono nowe. Wnętrze utrzymano w stylu neogotyckim.

Zamek jak na tamte czasy został wyposażony w najnowocześniejsze technologie – oświetlenie elektryczne z własnym generatorem oraz centralne ogrzewanie. Twierdza posiada 200 pokoi i 30 łazienek. Dla podkreślenia walorów zamku wykupiono okoliczne ziemi, które przeobrażono w wielki ogród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here