Co warto zobaczyć w Wiedniu?

0
228

Wiedeń to jedna z największych europejskich stolic, położona nad brzegiem Dunaju. W mieście z przepięknym dziedzictwem historycznym i kulturowym można odwiedzić wiele atrakcji i zabytków. Stolica Austrii zainspiruje Cię niezwykłym krajobrazem miejskim, nowoczesnymi udogodnieniami i atrakcjami w zabytkowym centrum miasta. Wiedeń jest znany z dziedzictwa muzycznego – mieszkali i pracowali tutaj najwybitniejsi kompozytorzy oraz inne postacie kultury i nauki. Co warto zobaczyć w Wiedniu? Specjalnie dla osób wybierających się na wakacje, romantyczną lub służbową podróż przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych miejsc.

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn jest najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Wiedniu. Patrząc na zdjęcia trudno wyobrazić sobie ogromny rozmiar pałacu, a dziś liczy ponad 1440 różnych pokoi i lokali. Główny etap budowy rezydencji, w jego obecnej formie został ukończony w 1712 roku. Pałac Schönbrunn był wzorowany na francuskim Wersalu. Wnętrza budowli są bogato zdobione złotymi ornamentami i jeszcze bardziej imponujące niż wygląd zamku królewskiego. Niesamowite piękno pałacu podkreślają Cesarskie Ogrody z fontannami, rzeźbami i labiryntami, tarasy i promenady.

Belveder

Belweder to imponujący kompleks pałacowy obejmujący dwie niesamowite rezydencje – Górny i Dolny Belweder. Dwa ogromne budynki połączone są pięknym ogrodem z niebieskimi stawami, fontannami i rzeźbami. Belweder i otaczający go park słynie z unikalnego stylu barokowego, który odzwierciedla wizję i gust księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Obecnie można podziwiać różnorodne wnętrza pałacu i ogród. Belveder jest atrakcyjnym miejscem dla wszystkich miłośników sztuki, w jego salach można podziwiać dzieła Moneta, Van Gogha, Gustava Klimta i innych wybitnych artystów.

Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej

Dwa ogromne muzea znajduje się po obu stronach placu Marii Teresy (Maria Theresien Platz) w centrum Wiednia. Oba budynki wyróżniają się wspaniałą architekturą, a ich zwieńczeniem są majestatyczne ośmiokątne kopuły. Muzeum Historii Sztuki założono w 1891 roku i prezentuje liczne dzieła Pietera Brueghela, Velasqueza, Rafaela, jak również innych znanych malarzy i rzeźbiarzy. Muzeum Historii Naturalnej otwarto w 1889 roku, a obecnie jest jednym z najważniejszych muzeów na świecie. Muzeum posiada bogatą kolekcję naturalnych artefaktów zebranych przez Habsburgów.

Ratusz

Ratusz w Wiedniu to niezwykły przykład budowli w stylu neogotyckim. Główna fasada ozdobiona jest licznymi arkadami i kolumnami. Budynek jest zdominowany przez cztery wysokie wieże. Pośród czterech wież, w samym centrum budowli usytuowano ogromną 105-metrową wieżę zegarową zwieńczoną rzeźbą z żelaza. W nocy budowla jest podświetlana reflektorami nadając niezwykły urok ratuszowi. Bezpośrednio przed ratuszem utworzono niewielki malowniczy park, gdzie można spacerować wzdłuż wspaniałych uliczek.

Prater

Prater to ogromny kompleks rozrywki, które oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu dla dzieci i dorosłych. Najlepszym rozwiązaniem, aby cieszyć się panoramicznym widokiem na miasto z lotu ptaka jest stary (zbudowany w latach 1896-1897) Diabelski młyn. W parku znajduje się również karting, jazda na łyżwach, roller coaster, miniaturowa kolej, zjeżdżalnie, hipodrom, stadion, boiska sportowe i zielony teren rekreacyjny. Po długim i radosnym dniu, można zjeść smaczną przekąskę w wielu restauracjach znajdujących się w pobliżu. Prater to jedno z najlepszych miejsc do rozrywki w Wiedniu.

Donauinsel

Donauinsel to sztuczna wyspa otoczona błękitnymi wodami Dunaju. Obszar ten znany jest jako park rekreacyjny usiany zielonymi drzewami, kwiatami, licznymi szlakami turystycznymi, barami i restauracjami. Donauinsel został wybudowany w latach 70-tych i na początku lat 80-tych. Jego długość to ponad 20 km i szerokości zaledwie kilkuset metrów. Na wyspie odbywa się doroczny festiwal muzyczny, poza tym istnieje wiele innych atrakcji na świeżym powietrzu. Malownicze szlaki i specjalne ścieżki nadaje się do uprawiania joggingu, jazdy na rolkach i na rowerze, a w półmroku wyspy można podziwiać oświetlony Wiedeń.

Katedra Szczepana

Katedra Szczepana należy do najbardziej znanych kościołów w mieście. Katedra zbudowana z elementami gotyku i stylu romańskiego znajduje się w samym sercu miasta. Masywna wieża kościoła wznosi się na wysokość 136 metrów. Charakterystyczną cechą katedry jest dach – mozaika z herbem miasta wyłożona kolorowymi płytkami  We wnętrzu znajdują się liczne ołtarze, rzeźby, ikony i kaplice. Na szczycie wieży południowej znajduje się taras widokowy z którego zobaczymy prawdziwe piękno Wiednia.

Wieża Dunaju

Wieża Dunaju jest najwyższą budowlą w mieście, jej wysokość wynosi 252 metry. Wspinając się na konstrukcję uświadczymy najlepszego panoramicznego widoku na miasto. Dwie szybkobieżne windy zabierają turystów na na wysokość 150-170 metrów, gdzie znajduje się taras widokowy i restauracje przy obrotowej platformie. Z wysokości można podziwiać 360 stopni widok na miasto i dolinę Dunaju.

Karlskirche

Karlskirche to zabytkowy kościół, który jest wybitnym przykładem wiedeńskiego baroku. Znajduje się w pobliżu głównego węzła komunikacyjnego. Owalny staw naprzeciwko kościoła w magiczny sposób odzwierciedla wszystkie blaski i cienie tego wspaniałego budynku. Wejście do katedry jest wyposażone w kolumny, a pośrodku nich widoczna jest ogromne kopuła katedry. Ciekawych szczegółów dotyczących historii katedry dowiemy się podczas jej zwiedzania.

Pałac Hofburg

Hofburg to ogromny kompleksu pałacowy w centrum Wiednia, składający się z wielu obiektów, budynków, zbudowanych od 13 do 20 wieku. Zobaczyć tutaj można przykłady wielu stylów architektonicznych. Pałac został poświęcony Habsburgów, jej rozległe terytorium obejmuje malownicze ogrody, muzea, Austriackiej Biblioteki Narodowej, rzeźby, zabytki i wiele innych atrakcji. Aby zrobić zdjęcie, chodź tu, nawet w nocy, nocne światła pałacu, co czyni go jeszcze bardziej malowniczą kompozycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here