Baszta Rybacka – Budapeszt

0
150

Baszta Rybacka to niezwykłe ciekawy zabytek Budapesztu. Budowla w stylu neoromańskim została zaprojektowana przez węgierskiego architekta Frigyesa Schuleka i powstała w latach 1895 – 1902. Nazwa obiektu pochodzi od miejsca, w którym wcześniej rybacy sprzedawali ryby, a gdy było to konieczne bronili tego odcinka murów miejskich przed wrogami.

Taras widokowy

Baszta Rybacka to w zasadzie taras widokowy z siedmioma wieżyczkami, znajdujący się na Wzgórzu Zamkowym, nieopodal Kościoła Macieja. Każda z wieżyczek symbolizuje jedno plemię madziarskie, które w IX wieku osiedliło się w Kotlinie Panońskiej. Konstrukcja oprócz wież o różnym kształcie posiada liczne otwory okienne, schody i arkady.

W 1906 roku tuż obok wieży postawiono pomnik przedstawiający króla Stefana I Świętego (pierwszy koronowany władca Węgier) na koniu.

Światowe Dziedzictwo UNESCO

Podczas II wojny światowej budowla została poważnie uszkodzona w kilku miejscach. Do 1953 roku prowadzono prace konserwatorskie, przywracając baszcie dawny wygląd. W 1987 roku Baszta Rybacka stała się częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obecnie Baszta Rybacka to idealny punkt widokowy. Z tarasu rozpościera się wspaniały widok na Budapeszt, w tym na zakole Dunaju, budynek Parlamentu Węgier, Most Łańcuchowy oraz na Wyspę Małgorzaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here