cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Baszta Rybacka Budapeszt

Odwiedzając Budapeszt baszta rybacka jest obowiązkowym miejscem do zwiedzania. Ta czarodziejska atrakcja stolicy Węgier zbudowana została w latach 1895 – 1902, w stylu neoromańskim. Baszta rybacka nazywa się tak, ponieważ to ten kawałek muru być broniony i chroniony przez cech rybacki. Z jej licznych wież i tarasów rozciąga się wspaniały widok na wyspę Małgorzaty, cały Dunaj i na Górę Gellerta.

Nostalgia i elegancja baszty

W mieście Budapeszt baszta rybacka góruje i zawsze zwraca na siebie uwagę. Charakteryzuje się nostalgią i jest przy tym bardzo elegancką budowlą. Mury jej są białe i przez to jej wygląd jest inny o każdej porze dnia. Za każdym razem gdy słoneczne światło oświetla ją z innej strony, baszta zmienia się, ten fakt przyciąga turystę, który będąc w Budapeszcie, wciąż wraca do baszty, przez cały swój pobyt.

Symbol Budapesztu

Baszta rybacka jest jednym z symboli Budapesztu i miejscem bardzo interesującym. Z każdej strony baszty rozlega się bardzo szeroki widok. Natomiast sama baszta kiedyś była fragmentem murów obronnych stolicy. Schodząc w dół, schodami bardzo szerokimi, dochodzi się do Wodnego Miasta. Dookoła baszty znajduje się też cały szereg małych wieżyczek. Wstęp na ten zabytek jest płatny. W jego okolicy znajduje się fontanna i kilka pomników, między innymi konny posąg świętego Stefana czy też pomnik świętego Jerzego, przedstawiający jego walkę ze smokiem. Zabytek ten jest równocześnie bardzo dobrym punktem widokowym.

Wyśniony cud stworzony przez artystę

Kształt cały baszty rybackiej jest jakby marzeniem artysty. Jej misterne rzeźbienia, kolejne żłobienia w murach i liczne wieżyczki razem z główną basztą to bardzo misterne arcydzieło a cały szereg jej tarasów i krużganków to jakby ręcznie dziergana koronka. Liczne krużganki mają białe, kamienne mury, schody przecinają wieżyczki i dają się tworzyć wrażenie, że są tutaj nieskończone. Nieskończoność schodów tworzy zabytek trudno dostępny ale jednak wielu turystów wspina się po nich by w końcu popatrzeć na przepiękną panoramę drugiego brzegu rzeki Dunaj. Nazwa baszty jest pospolita ale jej wygląd jest niesamowity i przez to jest to najbardziej popularny zabytek w Budapeszcie i najbardziej atrakcyjny punkt widokowy.
Budowla jest dzisiaj doskonałym tłem dla parlamentu i dla kościoła Macieja, budynków, które znajdują się w okolicy baszty. Mimo tego życie dookoła budowli wciąż tętni. Jest tam zawsze pełno turystów, artystów i kobiet sprzedających swoje ręczne arcydzieła. Można tam zawsze kupić bardzo ciekawe i charakterystyczne przedmioty.