Balmoral Castle

0
524

Balmoral Castle – zamek w szkockiej miejscowości Aberdeen. Wzmianki o pierwotnej warowni sięgają XV wieku. Ze średniowiecznego zamku wybudowanego na planie kwadratu i otoczonego murem nie zachowały się do dziś żadne ślady. Cały obiekt został zburzony w 1856 roku.

Przypomina pałac

Obecna budowla swym wyglądem bardziej przypomina pałac niż warowny zamek. Cały kompleks pełni rolę wakacyjnej rezydencji dla rodziny królewskiej z dynastii Windsor. Początki budowli sięgają 1848 roku, gdy para królewska – Wiktoria i Albert postanowili zakupić posiadłość w Highland. Po długich negocjacjach dnia 22 czerwca 1852 za kwotę ponad 30 tys. funtów stali się nowymi właścicielami.

Pierwszą decyzją księcia Alberta była przebudowa starej warowni, by spełniała określone wymagania. Projektem nowego obiektu zajął się William Smith. Architekt rozpoczął swoją pracę 8 maja 1852, niedługo po przybyciu pary królewskiej. William otrzymał polecenie, by pałac powstał nieopodal oryginalnej wieży. Prowadzone prace budowlane nie przeszkadzały w pobycie Alberta i Wiktorii w starszej części zamku.

Nowy obiekt został wybudowany w całości z granitu

Pałac został ukończony w 1856 i w tym samym roku zburzono średniowieczną wieżę. Dla jej upamiętnienia jeden z kamieni wieży został ulokowany na frontowym trawniku.

Pałac składa się z dwóch głównych budynków, każdy rozmieszczony wokół dziedzińca. Południowo-zachodnie zabudowania zawierają główne pokoje, natomiast północno-wschodnia część mieści pomieszczenia usługowe. Na południowym wschodzie budowli powstała 24 metrowa wieża zwieńczona wieżyczkami.

Po śmierci królowej Wiktorii nowym właścicielem Balmoral Castle stał się król Edward VII, a po nim kolejni spadkobiercy.

Od początku kwietnia do końca lipca w godzinach 10 – 17 wyznaczona część zamku i okolicznych terenów jest otwarta dla zwiedzających. Balmoral Castle stał się jednym z popularniejszych zabytków w całej Szkocji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here