Most Złotników

0
189

Most Złotników – średniowieczny most kamienny nad rzeką Arno we Florencji. Początki konstrukcji sięgają 996 roku. Po dwukrotnym zniszczeniu konstrukcji przez powódź w 1117 i 1333 roku dokonano jego odbudowy. Obecny kształt mostu został nadany w 1345 roku zgodnie z projektem Neriego di Fioravante i Taddeo Gaddi.

Konstrukcja mostu składa się z trzech łuków. Główne przęsło mierzy 30 m, dwa boczne posiadają rozpiętość 27 m. Most podparty jest masywnymi filarami podtrzymującymi główną płytę konstrukcji.

Dane techniczne:

  • długość – 84 m
  • szerokość – 32 m

W 14 wieku po obu stronach mostu zbudowano niewielkie budynki. W 16 wieku podjęto decyzję o usunięciu handlarzy i utworzeniu warsztatów jubilerskich oraz złotniczych. Tradycja ta przetrwała do dziś. Na moście znajdziemy liczne sklepy jubilerskie, po zapadnięciu zmroku pojawiają się także inni sprzedawcy i przeróżni artyści.

W 1966 roku Florencję nawiedziła powódź, która doprowadziła do wielu zniszczeń. Woda wdarła się do sklepików na moście, wypukała lub wymieszała większość złota, jednak nie naruszyła konstrukcji mostu. Most Złotników (Ponte Vecchio) należy do głównych atrakcji turystycznych we Florencji.

Ciekawostki:

  • podczas II wojny światowej jako jedyny most we Florencji nie został zniszczony przez wycofujących się Niemców
  • jest jednym z najstarszych mostów kamiennych w Europie
  • zakazano wieszania na moście kłódek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here