cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Most Złotników

Któż nie chciałby odwiedzić Florencji we Włoszech i poczuć jej romantyczny nastrój bezpośrednio na sobie? Oczywiście, że każdy z nas. Miasto jest piękne, ma niesamowity nastrój, mnóstwo zabytków a na moście Złotników można stanąć i całkowicie zapomnieć o rzeczywistości.

Jaki jest most Złotników

Most Złotników to most całkowicie kamienny, ma 84 metry długości a jego wysokość wynosi od 3.9 metra do 4,4 metra. Powstał w latach 1335 – 1345. Jego architektem był Taddeo Gaddi, ale niektórzy uważają, że Neri di Fioravanti. Most wisi nad rzeką Arno i jest najstarszym zabytkiem w całej Florencji. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Florencji, położony w samym centrum świata i zawsze kojarzony z tym starym miastem.

Ciekawostki o moście

Uważa się, że w rzeczywistości początek jego konstrukcji miał już miejsce w 996 roku. Z czasem został on zniszczony przez powódź i dlatego odbudowano go we wspomnianych już latach. Kiedyś na samym moście stały sklepy rybne i mięsne z czasem pojawiły się tam sklepy garbarzy. Jednak książę Ferdynand, w roku 1593, kazał zlikwidować owe sklepy i pozwolił na powstanie na moście, jedynie sklepów jubilerskich i warsztatów złotników. Taka tradycja dotycząca złotników, ma miejsce do dziś, dodatkowo o zmroku na moście swoje miejsce znajdują jeszcze malarze i przeróżni inni artyści.
Most w czasie II wojny Światowej może nie tyle co ucierpiał ile stał się miejscem niedostępnym. Wejście na niego zagrodziły ruiny budynków, które wcześniej stały po obu stronach mostu. Oba wejścia zostały skutecznie zagrodzone. Po odbudowaniu Florencji wszystko wróciło na swoje miejsce a następnym tragicznym wydarzeniem w dziejach mostu była powódź, która miasto nawiedziła w roku 1966.

Atrakcja Florencji

Ponte Vecchio czy po prostu most Złotników to najstarszy zabytek ale także i bardzo ciekawa atrakcja turystyczna miasta. Jego górny poziom to dzisiaj galeria sztuki, kiedyś było to przejście łączące dwa pałace po obu stronach rzeki. Rządzący miastem Kosma I Medyceusz zapragnął mieć osobne przejście z Pałacu Vecchio do Pałacu Pitti, przechodząc między tymi dwoma budynkami nie chciał spotykać się z ludźmi. W ten oto sposób powstał na moście specjalny korytarz, w którym dzisiaj oglądać można różnego rodzaju dzieła sztuki.
Także i na moście Złotników, zgodnie z tradycją, wieszano kłódki zakochanych. Jednak było ich tak dużo, że z czasem usunięto je i zakazano ich wieszania. W trakcie usuwania odkryto liczne uszczerbki i uszkodzenia na moście.