Most Westchnień

0
379

Most Westchnień to jeden z najbardziej znanych zabytków w Wenecji. Niewielki, malowniczy most został zbudowany w 1602 roku przez architekta Antonio Contino, którego wuj, był autorem innego weneckiego mostu – Rialto. Elegancka konstrukcja łączy słynny Pałac Dożów mieszczący salę sądową z budynkiem więzienia.

Sława dzięki poezji

11 metrowy most powstał nad Rio di Palazzo i został wykonany z białego wapienia wraz z niewielkimi oknami. Do XIX wieku obiekt nie zwracał zbytniej uwagi, ponieważ uważano, że nie jest zgodny z koncepcją architektoniczną miasta. Sławę zdobył dzięki romantycznym pisarzom, którzy opisywali most w swoich dziełach.

Istnieje kilka interpretacji nazwy Mostu Westchnień. Jedna z nich pochodzi od smutnych westchnień skazanych, którzy zatrzymywali się na moście, by rzucić ostatnie spojrzenie na piękną Wenecję przed uwięzieniem.

Inne przekonanie żyje do dziś i ma związek z miłością

Uważa się, że jeśli kochankowie pocałują się na gondoli o zachodzie słońca pod Mostem Westchnień to ich uczucia będą trwać wiecznie.

Popularność mostu sprawiła, że na świecie powstają bardzo podobne struktury. Konstrukcje wzorujące się na weneckim moście znajdziemy chociażby w angielskim Oxfordzie, Cambridge, Limie czy w Nowym Jorku.

Obecnie Most Westchnień jest uważany za najbardziej popularne miejsce we Włoszech. Konstrukcja jest zwiedzana i fotografowana przez turystów ze wszystkich stron świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here