cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Most Westchnień

Most Westchnień – a właściwie Ponte Dei Sospri, jest najbardziej znanym mostem w Wenecji oraz jednym z najbardziej znanych zabytków na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a obok jego smutnej historii ciężko przejść bez chwili kontemplacji.

Historia Ponte Dei Sospri

Most został wybudowany przez włoskiego architekta Antonio Contin w początkach XVIII wieku, projekt został ukończony w 1614 r.
Obiekt jest mostem zamkniętym i łukowym, wybudowanym w stylu barokowym z zadaszeniem. Łączna długość zabytku to 11 m.

Jest zrobiony z białego wapnia z Istrii, z małymi zakratowanymi oknami i bogatymi zdobieniami. Most łączą dwa korytarze przedzielone ścianą, jest to przestrzeń Placu Dożów, a dawne więzienie Prigioni Nuove z przełomu XVI i XVIII wieku. Warto zwrócić uwagę na ciekawe zdobienie w formie płaskorzeźby, która została wyryta prawdopodobnie między XVI a XVIII wiekiem – jest to płaskorzeźba Sprawiedliwości. Kolejnym ciekawym rzeźbieniem na Ponte Dei Sospri jest herb przedstawiający Dodżę – Marina Grimaniego.

Na zewnątrz zdobi go plaskorzeźba z postacią Sprawiedliwości i herb doży Marna Grimaniego. Z tego herbu można wnioskować, że zabytek powstał między XVI a XVIII wiekiem.

Budowla mostu miała na celu tylko jedną funkcję i było to przeprowadzenie więźniów skazanych przez Trybunał Kryminalny w Pałacu Doży do więzienia – widok z małych okien Mostu Westchnień, często był ich ostatnim pożegnaniem z Wenecją na długie lata, lub na zawsze, jeśli zostali skazani na śmierć.

Most Westchnień swoją nazwę zawdzięcza XIX wiecznym artystom romantycznym. Pisarze i muzycy poruszeni historią i motywem mostu, opisywali jak skazani więźniowie wydają ostatnie smutne westchnienie za ukochaną dziewczyną, żoną, do której już nie wrócą, ale również za utraconą na zawsze wolnością.

Zwiedzanie – wielkie emocje i magia

Warto zdecydować się na zwiedzanie Pałacu Doży, gdyż jedną z atrakcji jest przejście Mostem Westchnień do cel więziennych – istnieje więc możliwość oglądnięcia konstrukcji od wewnątrz.
Jednak można również zobaczyć most od zewnątrz – przepłynąć most gondolą lub oglądać go z widoku okolicznych mostów – Ponte dlla Pagilia i Ponte della Canonica, które również są warte odwiedzenia.

Most jest bardzo popularny wśród zakochanych.
Według legendy para, która przepłynie gondolą nad Mostem Westchnień szybko stanie na ślubnym kobiercu, a jeśli para pocałuje się pod mostem w gondoli w blasku zachodzącego słońca, ich miłość będzie po wieki silna i nigdy nie zgaśnie.