Portugalia – ciekawe miejsca

0
178

Portugalia to najbardziej wysunięte na zachód państwo Europy. Co roku, szczególnie w okresie wiosny i lata zjeżdżają tu tysiące turystów. W Portugalii jest nie tylko co zwiedzać, ale także gdzie wypocząć i to przy szumie fal Atlantyku. Państwo to posiada mnóstwo ciekawych miejsc godznych polecenia. W tym artykule przedstawimy najciekawsze atrakcje oraz zabytki Portugalii, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy i zwiedzić.

Cabo da Roca

Cabo da Roca – najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy. Na szczycie 140 metrowej skały znajduje się latarnia morska. Przylądek znajduje się w Parku Narodowego Sintra-Cascais, 40 kilometrów na zachód od Lizbony i 18 km od Sintry. Krajobraz otwierającego się Atlantyku, zachwyci nawet najbardziej wymagających turystów. Na latarni działa poczta i sklep z pamiątkami, gdzie można kupić kopię pomniejszonej latarni lub fragmenty malowanych płytek ceramicznych.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów uważany jest za klejnot architektury Lizbony, stolicy Portugalii. W 16 wieku na polecenie króla Manuela I rozpoczęto budowę klasztoru Hieronimitów w ramach wdzięczności za pomyślne zakończenia rejsu Vasco da Gamy do Indii. Budowla została wykonana w tradycyjnym stylu manuelińskim, łącząc wpływy gotyckie, maurów, elementy renesansu. Wnętrze klasztoru jest wspaniałym arcydziełem kamieniarstwa. W murach klasztoru Hieronimitów pochowano wiele znanych osobistości, w tym Vasco da Gama, poetów Gerkulano i Fernando Pessoa, Luis Kamoens. W 1984 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wieża Belém

Wieża Belém to unikalny zabytek architektury renesansowej. Portugalczycy wybudowali fort po słynnej wyprawie Vasco da Gamy. Wieża powstała w okresie od 1515 do 1521 roku przez króla Manuela I. Torre de Belém służyła jako więzienie i zbrojownia. Wieża jest bogato zdobiona wizerunkami, posiada ażurowe balkony, wieżyczki w stylu arabskim. Budowla wznosi się na wysokość 35 metrów i jest uważana za jedną z perełek portugalskiej architektury. Od XIX wieku, gdy wieża została odrestaurowana zaczęła przyciągać rzesze turystów. W 1983 roku Torre de Belém wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Most 25 kwietnia

Most 25 kwietnia należy do jednych z najdłuższych mostów wiszących na świecie. Konstrukcja nad rzeką Tag łączy Lizbonę od północy z Almadą na południu i została otwarta w dniu 6 sierpnia 1966 roku. Do 1974 roku obiekt nosił nazwę Most Salazar od António Salazara, portugalskiego męża stanu i polityka. Most o długości 2277 metrów pochłonął ponad 260 tys. metrów sześciennych betonu i ponad 72 tys. ton stali. Każdego dnia z konstrukcji korzysta ponad 300 tys ludzi. Na moście kręcono sceny kilku znanych filmów, w tym – „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” (1969 r.).

Pałac Pena

Pałac Pena – jeden z najstarszych europejskich pałaców, zbudowany w epoce romantyzmu. Obiekt w Sintrze znajduje się na liście siedmiu cudów Portugalii, jak również liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przez kilka stuleci pałac pełnił rolę klasztoru, w którym żyło 15 mnichów. W 1755 roku silne trzęsieni ziemi niemal całkowicie zniszczyło budowlę. Przez kilkaset lat obiekt popadał w ruinę. Drugie życie pałacu rozpoczęło się w 1838 roku, gdy Ferdynand II, mąż królowej Marii II postanowił nabyć budowlę. W miejscu ruin powstała letnia rezydencja rodziny królewskiej Portugalii. Pałac Pena jest mieszanką kilku stylów i wygląda jakby został wyjęty z jakiejś bajki.

Zamek św. Jerzego

Zamek św. Jerzego położony jest w historycznym centrum miasta, na wzgórzu w Lizbonie. Miejscowi często nazywają ten obiekt „kolebką miasta”, ponieważ uważa się, że w tym miejscu zapoczątkowała się historia stolicy Portugalii. W okresie od 5 do n..e. i aż do początku 8 wieku zamek należał do zachodnich Gotów, ale potem zajęli Saraceni. Obecny zamek powstał w XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli. Po trzystu latach w twierdzy zorganizowano wystawne obchody powrotu Vasco da Gamy. Po przeniesieniu rezydencji królów, zamek służył jako teatr, więzienie i arsenał broni. Podobnie jak wiele historycznych budynków, został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku. W latach trzydziestych XX wieku wykonano prace konserwatorskie. Aktualnie twierdza jest udostępniona turystom, ze wspaniałą multimedialną wystawą o największych wydarzeniach w historii Lizbony.

Zamek Obidos

Zamek Obidos – jeden z najbardziej znanych i popularnych zabytków historycznych, zbudowany w stylu manuelińskim. Najciekawszymi elementami twierdzy są bastiony i mury obronne. W niektórych miejscach zamku zachowały się oryginalne okna i łukowate chodniki zdobione średniowiecznymi płaskorzeźbami. Wygląd zamku jest efektem działań różnych architektów, a jego stan wynikiem wojen i podbojów. Dziś w Obidos regularnie organizowany jest Jarmark Średniowieczny. Co roku z całego świata przyjeżdżają tu nowożeńcy, aby wykonać zdjęcia na tle niesamowitego zamku i spędzić swój miesiąc miodowy.

Plac Wolności

Plac Wolności znajduje się w centralnej części miasta, w otoczeniu wielu budynków zbudowanych w w XIX-XX wieku. Jednym z głównych budynków na Placu Wolności jest Pałac Cardosas. W XIX wieku nastąpiło kilka istotnych zmian, które zwiększyły wartość tego obszaru – przeniesienie gminy, budowa mostu i stacji kolejowej. Plac Wolności był centrum politycznym, ekonomicznym i społecznym w Porto. Obecnie wokół Placu Wolności znajdują, banki, hotele, restauracje i liczne biura.

Porto Sao Bento

Porto Sao Bento – jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie. Dworzec kolejowy w mieście ma swoją nazwę od starego benedyktyńskiego klasztoru Sao Bento de -Ave Maria, w miejscu, gdzie został zbudowany i oddany do użytku w 1916 roku. Stacja wita podróżnych błyszczącymi niebieskimi płytkami, panelami dekoracyjnymi i ozdobami. Ściany głównego dworca kolejowego zdobią mozaiki i obrazy przedstawiające historię Portugalii. Na ścianach znajduje się ponad 20 tysięcy sztuk malowanych płytek, co zapewniło stacji portugalskiej sławę na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here