W chłodniejsze pory roku trudno obejść się bez ogrzewania. Obecnie obserwuje się coraz częstsze odchodzenie od tradycyjnych grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie podłogowe to niewątpliwie bardziej skuteczne rozwiązanie ze względu na to, że ciepło jest dostarczane przez całą powierzchnię podłogi. Nie mniejsze znaczenie mają względy ekologiczne — nowoczesne systemy podłogowe mogą czerpać energię z odnawialnych źródeł. Wyróżnia się kilka rodzajów ogrzewania podłogowego. Każde z nich posiada zarówno zalety, jak i wady.
Czym charakteryzuje się ogrzewanie wodne?
Wodne ogrzewanie to system rur grzejnych z metali lub tworzyw sztucznych, którymi przepływa ogrzana woda. Umieszcza się je bezpośrednio na izolacji przeciwwilgotnej i cieplnej, a następnie zalewa warstwą jastrychu, czyli podkładu pod posadzkę. Rozwiązanie współpracuje z dowolnym źródłem energii (kotłami, pompami ciepła, panelami fotowoltaicznymi), które jednak musi mieć funkcję regulacji temperatury. Do głównych zalet technologii należą także niskie koszty eksploatacji, zrównoważony rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, a także bardzo estetyczny wygląd, ponieważ całość pozostaje ukryta w podłodze. Niestety, sam koszt wykonania instalacji jest wysoki, a konieczność zainstalowania źródła energii to kolejny duży wydatek. W przypadku ewentualnej awarii naprawa także nie będzie tania. Dochodzą do tego jeszcze ograniczone możliwości umeblowania — nieodpowiedni dywan lub meble zmniejszą wydajność. Ponadto, system cały czas musi pracować.
Dlaczego ogrzewanie elektryczne domu jest najlepszym rozwiązaniem?
Elektryczne ogrzewanie polega na umieszczeniu pod podłogą przewodów lub specjalnych mat grzejnych. Elementy te wykonuje się z materiałów o odpowiednim oporze elektrycznym, który sprawia, że przewody rozgrzewają się, gdy przepływa przez nie prąd. Do regulowania poziomu ciepła stosuje się termostaty lub czujniki temperatury. Największe zalety tego rozwiązania to komfort użytkowania, szybkość wykonania instalacji i jej niski koszt. Nie trzeba specjalnie przygotowywać posadzki, a cały system bardzo łatwo ukryć pod podłogą, czyniąc go niewidocznym. Nie wymaga konserwacji i nie grozi wyciekiem lub zamarznięciem. Dodatkowe udogodnienie stanowi łatwość sterowania poziomem ciepła. Oczywiście, tego typu ogrzewanie ma także pewne wady. Zalicza się do nich dużą bezwładność cieplną — po włączeniu instalacji podłoga nagrzewa się dopiero po pewnym czasie — a także dość wysokie koszty eksploatacji, który jednak można zminimalizować, np. czerpiąc energię z kolektorów słonecznych.
Podsumowując wady i zalety obu sposobów ogrzewania podłogowego, korzystniej wypada ten drugi, choć trzeba się liczyć ze wzrostem rachunków za prąd. Polecamy wypróbować ogrzewanie elektryczne produktami marki Termofol. Oferta obejmuje nowoczesne technologie, jak folie i maty grzewcze, panele na podczerwień, a także termostaty służące do precyzyjnego kontrolowania temperatury w pomieszczeniu.