Pałac Charlottenburg

0
184

Pałac Charlottenburg – największa rezydencja Hohenzollernów w Berlinie. Pierwotna budowla powstawała od 1695 do 1699 roku na polecenie Fryderyka I Hohenzollerna, który dał go w prezencie swojej żonie Zofii Charlotty Henowerskiej. Początkowo pałac nazywano Lietzenburg, z uwagi na wieś Lietzow, w której został zbudowany. Po śmierci Zofii Fryderyk nadał budowli nową nazwę – Charlottenburg.

Pałac był dwu piętrową konstrukcją utrzymaną w stylu barokowym. Fasada została ozdobiona korynckimi pilastrami, a całość obiektu zwieńczona kopułą. Zlecono dobudowanie dwóch skrzydeł pałacu i stworzenie rezydencji podobnej do Pałacu Wersalskiego.

Pałac Charlottenburg

W kolejnych latach Pałac Charlottenburg był różnie wykorzystywany przez władców Prus i późniejszych Niemiec. Fryderyk II Wielki rozbudował budowlę, jednak po ukończeniu podobnego obiektu w Charlottenburg bywał tylko okazjonalnie. Fryderyk Wilhelm III uczynił berliński pałac swoją główną rezydencją.

Podczas II wojny światowej pałac został poważnie uszkodzony. Po odbudowie między 2004 a 2006 rokiem był tymczasową siedzibą Prezydenta Niemiec. Obecnie Charlottenburg jest atrakcją turystyczną i jednym z częściej odwiedzanych zabytków w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here