Most Brookliński

0
314

Most Brookliński – najsłynniejszy most w Nowym Jorku i jeden z najstarszych w Stanach Zjednoczonych. Został zbudowany w 1883 roku i do 1903 pozostawał najdłuższym mostem wiszącym na świecie.

Jak doszło do budowy?

W połowie XIX wieku nastąpiła potrzeba połączenia szybko rozwijającego się Nowego Jorku, a dokładnie dzielnic Manhattanu i Brooklynu. W 1855 roku inżynier John Roebling zasugerował, że najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie mostu nad East River. Po wielu debatach projekt nowej konstrukcji został zatwierdzony w czerwcu 1869 roku.

3 stycznia 1870 roku rozpoczęły się prace przy budowie mostu. Niedługo później zmarł główny projektant John Roebling, a jego dzieło dokończył syn – Washington. Na dnie cieśniny zamontowano specjalne kesony, z których wypompowywano wodę, błoto i przygotowano teren pod wieże. Między wieżami zainstalowano po cztery liny (kable) o średnicy ok. 40 cm, z których każda składa się z ponad 5 tysięcy stalowych nici. Do kabli opartych na dwóch pylonach podłączono pozostałe liny podtrzymujące konstrukcję jezdni.

Dane techniczne:

  • długość – 1825 m
  • szerokość – 26 m
  • wysokość nad wodą – 41 m
  • najdłuższe przęsło – 486 m

Początkowo Most Brookliński posiadał dwa tory kolejowe, cztery pasy ruchu dla pojazdów konnych i samochodów oraz chodnik dla pieszych. W latach pięćdziesiątych XX wieku dokonano przebudowy – zlikwidowano ruch kolejowy, a liczbę pasów samochodowych zwiększono do sześciu. Obecnie dozwolony jest ruch samochodowy, pieszy i rowerowy. W setną rocznicę utworzenia mostu (maj 1983) w Nowym Jorku odbyła się wielka uroczystość, w której udział wziął prezydent USA Ronald Reagan.

Pomimo swojego wieku, Most Brookliński pozostaje jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Nowego Jorku, popularnym wśród mieszkańców i wielu turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here