cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Most Brookliński

Na świecie znajduje się mnóstwo niesamowitych atrakcji, które potrafią wprawić w ogromne osłupienie niejednego turystę. Do niezwykle imponujących zabytków można bez wątpienia zaliczyć most Brookliński który został wybudowany w 1884 roku i dziś należy do jednej z najstarszych tego typu konstrukcji na całym świecie.

Historia Mostu Brooklińskiego

Most ten należy bez wątpienia do jednego z największych cudów świata. Jego długość wynosi 1834 metry i łączy Manhattan z Brooklynem.

Pomysł jego wybudowania zrodził się w głowie nijakiego Johna Roeblinga, który to był słynnym inżynierem niemieckim. Stało się tak, gdy w 1852 r. płynął promem po East River. Wówczas to w pewnej chwili statek utknął. Zatrzymał go znajdujący się na rzece lód.
I właśnie wtedy Roebling wpadł na genialny pomysł, aby wybudować most łączący Brooklyn z Manhattanem.

Jego niesamowity pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Każdego dnia bowiem mnóstwo ludzi wsiadało na prom z nadzieją, że lód na rzece ich nie zatrzyma i dotrą na czas do pracy. Budowa Mostu Brooklińskiego miała sprawić, że transport pomiędzy tymi miastami będzie dla pasażerów znacznie szybszy oraz o wiele wygodniejszy.

Przedsięwzięcie to okazało się dla niemieckiego inżyniera ogromnym wyzwaniem. Ostatecznie przypłacił je życiem i zmarł po tym, jak na placu budowy zaraził się poważną chorobą.

Trudna budowa Mostu Brooklińskiego

Pierwsze prace nad budową mostu ruszyły w1869 roku i rozpoczęły się one od oczyszczenia brzegów. Następnie robotnicy przystąpili do budowy szkieletu mostu. Ten etap prac był bardzo ciężki, gdyż zadaniem robotników było przygotowanie solidnych fundamentów dla gigantycznych wież.

Ostateczna konstrukcja mostu powstała w1883 r., kiedy to została przeprowadzona próba obciążeniowa. W celu sprawdzenia wytrzymałości wybudowanego mostu, wypuszczono na niego stado 22 słoni pochodzących z cyrku Barnuma. Zadaniem potężnych zwierząt było to, aby przebiec przez zbudowany most. Ostatecznie próba zakończyła się pełnym sukcesem.

Most Brookliński – niesamowita atrakcja dla turystów

Mimo upływu czasu konstrukcja mostu Brooklińskiego do dziś spełnia swoją funkcję. Obecnie każdego dnia przejeżdża przez niego kilkaset tysięcy aut. Do dyspozycji kierowców jest aż sześć pasów ruchu.
Z kolei piesi przechodzą przez kładkę, która znajduje się nad drogą. Przeprawa ta u wielu osób potrafi znacznie podnieść poziom adrenaliny.

Większość nowojorczyków uznaje ten niesamowity cud architektury za najważniejszy symbol miasta. Każdego roku miejsce to jest podziwiane przez tysiące turystów z całego świata.