Co warto zobaczyć w Berlinie?

0
211

Berlin – największe niemieckie miasto. W Berlinie znajdziemy wiele ciekawych atrakcji związanych z kulturą, historią i architekturą. Miasto posiada liczne muzea i galerie sztuki. Jest jednym z częściej wybieranych przez Polaków miejsc na spędzenie weekendu. Poniżej przedstawiamy zestawienie dziesięciu najciekawszych miejsc jakie warto zobaczyć w Berlinie.

1 Brama Brandenburska

Brama Brandenburska to klasycystyczna budowla będąca jednym z ważniejszych symboli Berlina. Obiekt o wymiarach 65,5 m szerokości i 26 m wysokości zlokalizowany jest w samym centrum miasta. Brama Brandenburska jako symbol zjednoczenia kraju znajduje się na niemieckich monetach.

2 Reichstag

Reichstag – neorenesansowy budynek wzniesiony pod koniec XIX wieku. Od 1999 roku obiekt jest siedzibą niemieckiego parlamentu Bundestagu. Reichstag posiada charakterystyczną kopułę, z której można podziwiać wspaniałą panoramę Berlina.

3 Mur Berliński

Mur Berliński, a w zasadzie jego pozostałości po konstrukcji oddzielającej Berlin Zachodni od Wschodniego. Trzy fragmenty muru zachowały się w dzielnicy Mitte. Z 302 wieżyczek strażniczych przetrwało tylko pięć. W Berlinie znajdziemy wiele fragmentów Hinterlandmaueru, który zamykał obszar graniczny od strony Berlina Wschodniego.

4 Muzeum Pergamońskie

Muzeum Pergamońskie zbudowane w latach 1910-1930. Mieści bogatą kolekcję dzieł sztuki starożytnej. Najciekawszymi kompozycjami są marmurowy ołtarz z Pergamonu i brama Isztar. Aktualnie muzeum podzielone jest na trzy sekcje. Pierwsza to Zbiory Sztuki Starożytnej z rzeźbami i architekturą. Druga – Muzeum Azji Przedniej i trzecia Muzeum Sztuki Islamskiej.

5 Pałac Charlottenburg

Pałac Charlottenburg – największy pałac w Berlinie. Budynek powstał pod koniec XVII wieku, a został znacząco zmodernizowany w XVIII. Wnętrze pałacu zostało utrzymane w stylu barokowym i rokoko. W czasie II wojny światowej obiekt został poważnie uszkodzony. Po odbudowie, Pałac Charlottenburg w latach 2004-2006 służył jako siedziba Prezydenta Niemiec.

6 Fernsehturm

Fernsehturm – wieża telewizyjna w centrum Berlina. Budowla została wykonana w latach 1965-69 i jest najwyższą konstrukcją w Niemczech (368 m wysokości). Wewnątrz kuli zamontowanej na wysokości 203 metrów znajduje się taras widokowy. Nieco wyżej położona jest restauracja z obrotowym pierścieniem, na którym umieszczone są stoliki (pełny obrót trwa 30 minut).

7 Ogród zoologiczny

Ogród zoologiczny w Berlinie zaliczany jest do jednych z największych tego typu obiektów w Niemczech. Zoo zostało otwarte 1 sierpnia 1844 roku, a pierwsze gatunki zwierząt podarował uwczesny król Prus. Podczas II wojny światowej ogród zoologiczny został doszczętnie zniszczony. Obecnie zoo posiada ponad 10 tys. zwierząt z 1,5 tys. różnych gatunków. Berliński ogród zoologiczny odwiedzany jest rocznie przez ponad 2,5 mln osób.

8 Grunewaldturm

Grunewaldturm – historyczna wieża widokowa zbudowana pod koniec XIX wieku. Wieża posiada 56 metrów wysokości i została utworzona na 79-metrowym wzgórzu Karlsberg w południowo-zachodnim Berlinie. Do tarasu widokowego prowadzi ponad 200 schodów. W wieży znajduje się także restauracja i ogródek piwny.

9 Stadion Olimpijski

Stadion Olimpijski – stadion sportowy, drugi co do pojemności (74 228 miejsc) w Niemczech. Po renowacji w 2004 roku obiekt służy zespołowi piłkarskiemu Hertha Berlin. W trakcie Mistrzostw Świata 2006 na stadionie rozegrano 6 spotkań, w tym finał. W 2009 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. A w 2015 roku na Stadionie Olimpijskim zorganizowano finał Ligi Mistrzów.

10 Pałac Bellevue

Pałac Bellevue – obiekt zbudowany w 1786 roku przez pruskiego księcia Augusta Ferdynanda. W 2005 roku pałac wyremontowano i odnowiono. Od 2006 roku odbywają się tu ceremonie państwowe. Pałac Bellevue pełni funkcję rezydencji prezydenta Niemiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here