cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Wynajmujemy koparkę – jaki model wybrać?

Koparka stanowi jedną z najważniejszych maszyn na budowie i jest niezbędna by móc oddzielić urobek od gruntu i przenieś na inne miejsce lub miejsca. Dostępne są różne rodzaje koparek i warto wiedzieć jaką wybrać podczas budowy lub remontu.

Wynajem koparki a rodzaje sprzętu

Koparki dzielą się ze względu na osprzęt roboczy, co stanowi podstawowy rodzaj kategoryzacji. I tak wyróżnia się:
– koparki przedsiębierne używane do prac na dnie wykopu;
– koparki podsiębierne, które ustawiane są na krawędzi wykopu i nie pracują w dole;
– koparki chwytakowe;
– minikoparki.

Czym charakteryzują się różne rodzaje koparek i jaką wybrać?

Wynajem koparki jest dość problematyczną kwestią dla wielu osób, ale poznając ich cechy specyficzne można szybko wskazać jaka koparka będzie najlepsza na plac budowy lub na okres remontu w otoczeniu domu.
I tak koparki przedsiębierne mają zastosowanie podczas prac na dnie wykopu. W sytuacji kiedy niezbędne jest wykonanie dużych wykopów to właśnie taki sprzęt ma zastosowanie. Koparki przedsiębierne są stosowane do oddzielania gruntów kategorii I – IV i posiadają łyżkę o różnej powierzchni.
Z kolei koparki podsiębierne to maszyny, które ustawiane są na krawędzi wykopu, ale nie pracują w dole. Są to modele przeznaczone do tworzenia wykopów pod budowę. Mają zastosowanie zwłaszcza na niewielkich powierzchniach, gdzie nie można wjechać innym rodzajem koparki.

Koparki chwytakowe i zbierakowe – kiedy je wybrać?

Koparki chwytakowe stosowane są do wybierania ziemi z wody lub na mokrych terenach. Mają zastosowanie np. podczas tworzenia wykopów pod studnie, a także wówczas kiedy pogłębia się dna rzek i kanałów.
Z kolei koparki zbierakowe to sprzęt stosowany na zróżnicowanym terenie – tj. na małych i dużych powierzchniach. Są praktyczne również w wąskich wykopach.
Minikoparki to, z kolei dość popularne maszyny z uwagi na to, że są małe i dość wygodne podczas obsługi. Często są w stanie dotrzeć tam, gdzie nie zmieszczą się inne rodzaje sprzętu, co przekłada się na ich szerokie zastosowanie.