Ten zabytkowy neogotyk jest jedną z największych atrakcji i pereł Czech, od lat uznawany za najpiękniejszy wśród czeskich zamków.
Zamek Hluboka – historia
Obiekt zaistniał według planów wiedeńskich architektów w połowie XII wieku, kiedy Czescy królowie kazali wybudować zamek strażniczy.
Budynek powstał na podobieństwo gotyckiej rezydencji w Windsorze z XIII wieku. Wraz z czasem pałac przechodził z rąk do rąk będąc wielokrotnie rozbudowywanym. Swoją obecną romantyczną formę zawdzięcza rodowi niemieckich magnatów – Shwarzenbergów, którzy ukończyli finalnie pracę nad nim w XIX wieku.
Turystyka
Do tego monumentalnego zamku wchodzi się z dwóch stron poprzez bramę flankowaną, turyści mogą wybrać kilka tras zwiedzania.
Do tego monumentalnego zamku wchodzi się z dwóch stron poprzez bramę flankowaną, turyści mogą wybrać kilka tras zwiedzania. Na klamce wciąż widnieje herb rodowy Schwarzenbergów.
Pałac został wybudowany 83 m nad rzeką Weltawa. Dzięki członką rodziny Schwarzenbergow Hluboka zamek jest otoczony przez 58 hektarowy park założony w latach 50. Park jest majestatycznie piękny pełen romantycznych alejek i tras dla dorożek oraz ogrodu pałacowego pełnego roślinności i egzotycznych drzew sprowadzonych zza granicy. Park można zwiedzać za darmo i bardzo często można tam spotkać nowożeńców na fotograficznej sesji ślubnej. Nie da się jednak ukryć, że zamek najpiękniej wygląda po zachodzie słońca lub w jego trakcie, o zmierzchu, kiedy pałac jest majestatycznie oświetlony podkreślając jego wyjątkowość i piękno.
Samochód można zostawić na płatnym i strzeżonym parkingu, przejść 800 metrów pod górkę i podziwiać. Warto zwrócić uwagę na neogotycką wieżę ciśnień oraz wieżyczki niczym z bajki zakończone pięknym blankowaniem.
Na wzgórzu zamku warto chwilę przystanąć i oczarować się zapierającym dech w piersiach widokiem na Wełtawę.
Zamek liczy 11 wież i 140 sal. Obiekt jest pięknie zachowany, a kiedy zwiedza się środek można oniemieć z przepychu i piękna, jakie tam się znajdują. Zamek jest w pełni wyposażony, można więc podziwiać meble, obrazy, dywany, dzieła sztuki, kryształowe żyrandole, srebro, porcelany, szkło, gobeliny, broń, oranżerie i wiele innych, a w kuchni nawet można się przyjrzeć wyposażeniu kuchennemu z XIX i XX wieku.
Będąc w Czechach, koniecznie warto pamiętać o zwiedzeniu właśnie tego uroczego zamku.