cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Pałac Schönbrunn

Pałac Schonbrunn przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy zabytek Wiednia. Rokrocznie odwiedza go tysiące turystów, pragnących na żywo ujrzeć posiadłość najsłynniejszej cesarzowej Austrii–Elżbiety Bawarskiej, znanej jako „Sisi”.

Historia perły wiedeńskiej architektury

Pałac Schönbrunn został wybudowany na terenie parku o tej samej nazwie, pomiędzy XVII a XVIII wiekiem, na zlecenie cesarza Leopolda I. Pierwotnie służył on Habsburgom za rezydencję letnią. Swój obecny kształt pałac zawdzięcza cesarzowej Marii Teresie, która w połowie XVIII wieku nakazała jego przebudowę w stylu rokoko. Po wielu latach zdecydowano jednak na renowację pałacu i nadano mu klasycystyczne rysy.

Pałac cesarzowej Sisi

W 1830 roku w pałacu Schönbrunn urodził się cesarz Franciszek Józef, który w 1854 roku poślubił jedną z najbardziej znanych współcześnie cesarzowych- Elżbietę Bawarską. Małżonkowie mieszkali w pałacu Schönbrunn przez całe życie. To tu na świat przyszły dzieci monarchów. Pałac był własnością monarchii aż do 1916 roku, w którym cesarz Franciszek Józef zmarł.

W rękach państwa

Po śmierci Franciszka Józefa pałac przeszedł w ręce państwa. Dzięki temu dwa lata później możliwe było otworzenie w nim muzeum. Wojenna zawierucha sprawiła, że miejsce to stało się siedzibą sztabową Armii Brytyjskiej i Armii Czerwonej. Obecnie w pałacu mieści się jedno z najchętniej odwiedzanych, austriackich muzeów.

Obecnie

Pałac rokrocznie odwiedzany jest przez niemal 2 miliony turystów. Architektoniczna perełka została nawet w 1996 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do dyspozycji zwiedzających udostępniono 45 z ponad 1400 komnat. Wokół pałacu Schönbrunn rozciąga się przepiękny ogrodowy park, który zachwyca swoim wystrojem o każdej porze roku. W okolicy zobaczyć można także najstarsze na świecie ZOO oraz palmiarnię z końca XIX wieku.

Będąc w okolicy, warto także przejść się po całym muzealnym kompleksie. Znajduje się tam bowiem okazały, barokowy budynek z tarasem widokowym, z którego rozciąga się widok na najbliższą okolicę, a także słynne na cały świat Muzeum Powozów, które w zbiorach posiada przepiękne, zabytkowe, cesarskie karoce.

Podczas wycieczki po Wiedniu warto zarezerwować czas na zwiedzenie całego kompleksu. Jest to ciekawe miejsce z niezwykłą historią, które cieszy oko. Na turystów czeka kilka tras zwiedzania, o różnych długościach i cenach. Osobno płatne są wejścia do ogrodu, oranżerii, Gloriety i Labiryntu. Warto jednak dopłacić, by w pełni zobaczyć najpiękniejszy kompleks pałacowo-ogrodowy w Austrii.