cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Poradnik

Korzyści z certyfikacji WELL dla budynków Core and Shell

Jakość i sposób wykonania budynku ma kluczowe znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Coraz więcej inwestorów i najemców zdaje sobie z tego sprawę. Nic dziwnego, że ci ostatni coraz częściej poszukują budynków z certyfikacją WELL i to już na etapie Core and Shell.

Okazuje się, że średnio 90% dnia ludzie spędzają w budynkach. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w takim miejscach ilość zanieczyszczeń w powietrzu może być nawet 2,5 razy wyższa niż na zewnątrz. Na szczęście to się zmienia i coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że jakość środowiska w budynkach ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego właśnie wielu inwestorów zabiega o certyfikację WELL.

Czym jest certyfikat WELL?

Certyfikat WELL został opracowany przez International WELL Building Institute (IWBI). To certyfikacja, która łączy w sobie badania naukowe odnośnie do kwestii zdrowia środowiskowego, czynników behawioralnych, zdrowotnych i demograficznych z praktykami w projektowaniu i zarządzaniu budynkami. W rezultacie certyfikacja WELL gwarantuje najwyższy standard budynków przyjaznych dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi. WELL pomaga projektować i budować przestrzeń, w której ludzie stają się bardziej produktywni, szczęśliwsi i zdrowsi. 

WELL dla budynków w stanie deweloperskim

Coraz większe zainteresowanie certyfikatami WELL nie jest wcale przypadkowe. Najemcy zdają sobie już sprawę, że właściciel budynku ma wpływ na ważne jego elementy, które oddziałują na zdrowie ludzi. Te elementy to między innymi proporcje budynku, przeszklenia i położenie okien, konstrukcja budynku, system ogrzewania i wentylacji, a także wysoka jakość wody.

W rezultacie coraz większej liczbie właścicieli budynków zależy na zdobyciu certyfikatu WELL Core. Taka certyfikacja z jednej strony weryfikuje jakość budynku, a z drugiej – jest sygnałem dla najemców, że warto zapłacić nawet wyższą cenę za daną przestrzeń. Certyfikacja to potwierdzenie, że w danym budynku będzie można tworzyć zdrowe środowisko pracy dla pracowników.

Korzyści z certyfikacji WELL dla projektów Core and Shell

Certyfikacja WELL Core to tak naprawdę same zalety dla właściciela budynku. Z badań EMEA wynika, że 73% certyfikowanych przestrzeni ma zdecydowanie wyższe czynsze niż biurowce bez certyfikacji. Mało tego, 62% właścicieli budynków przyznaje, że ich obiekty mają wyższą wartość dzięki WELL, a 72% najemców wybiera przede wszystkim certyfikowane budynki.

Dzięki certyfikatowi WELL zarówno projektanci, jak i właściciele budynków mogą się przyczyniać do zapewnienia zdrowego otoczenia pracy dla pracowników najemców. Do tego z takiego budynku można uzyskać większą stopę zwrotu.