cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budownictwo

Wiadukt Millau

Wybierając się na wycieczkę do Francji, pierwszy obiekt jaki wszyscy chcą zobaczyć, to słynna Wieża Eiffla. Tymczasem w tym pięknym kraju warto zwrócić uwagę także na inny, ogromny i ciekawie skonstruowany obiekt. Jest nim most w Millau. W tekście przedstawimy najważniejsze ciekawostki na temat tej budowli, łącznie z praktycznymi informacjami dla turystów.

Potężny wiadukt – co o nim wiemy?

Przeprawa mostowa, czyli Viaduc de Millau (Wiadukt Millau) to niezwykle okazała konstrukcja. Wyższa nie tylko od wspomnianej Wieży Eiffla, ale również do mostu Golden Gate w Stanach Zjednoczonych. Swoimi wymiarami góruje nad podobnymi budowlami w całej Europie!

Nazwa wzięła się oczywiście od miejscowości i jednocześnie gminy w regionie Oksytania. Właśnie tam można podziwiać cały obiekt, który zaprojektowało biuro Foster and Partners sławnego architekta Normana Fostera.

Budowa trwała jedynie 3 lata, a została ukończona w 2004 roku. Zużyto wtedy 85 tys. metrów sześciennych cementu i stali ważącej 36 tysięcy ton. Nic dziwnego, że koszt zamknął się w kwocie 394 mln euro!

Gotowy most w Millau jest kolosem. Jego waga to 290 tys. ton, a długość 2,5 km. Dzięki niemu każdy zmotoryzowany mieszkaniec Francji może pokonać dolinę rzeki Tarn, zachwycając się wysokością konstrukcji (ta jest imponująca – od rzeki do jezdni wynosi 270 m, ale w najwyższym punkcie aż 342 m).

Nowoczesność i wytrzymałość

Wiadukt został tak wykonany, aby przetrwał około 120 lat. Umożliwia to siedem różnych filarów oaz jezdnia wisząca na potężnych stalowych linach, przymocowanych do masztów. Ale należy pamiętać, że składa się z jeszcze innych elementów.

Mowa o przewodach wysokiego napięcia o długość 30 km, światłowodach oraz kablach niskiego napięcia. Do tego zamontowano także 357 gniazd telefonicznych, dzięki którym jest możliwość komunikacji między osobami pracującymi na moście.

Most w Millau zaskakuje też swoją nowoczesnością. Ma bowiem czujniki różnego rodzaju, których zadaniem jest pomiar odporności na rozrywanie czy wykrywanie najmniejszych ruchów filarów.

Praktyczna wiedza dla turystów

Na koniec warto dodać kilka przydatnych informacji dla ludzi z innych krajów, którzy w najbliższym czasie zapragną udać się w podróż do Millau i przejechać przez wiadukt. Ile będzie ich kosztować taka atrakcja?

Sporo. Turyści w swoich autach będą musieli zapłacić za przejazd w jedną stronę 11 euro. To cena obowiązująca latem. W inny porach roku wynosi nieco mniej. Płatności dokonają podobnie jak na wszystkich autostradach we Francji – przy bramkach.

Na szczęście mają dostępny duży i co ważne – bezpłatny parking po północnej stronie mostu. Jest on połączony z infrastrukturą, sklepikiem oraz punktem gastronomicznym. Będąc tam, turyści mogą pójść do punktu widokowego. Spacer zajmie chwilę, a ujrzany krajobraz będzie niezapomniany.