Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to jeden z głównych symboli stolicy. Należy też do najwyższych, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych budynków w kraju. Nie ma chyba Polaka, który nie wiedziałby, jak wygląda Pałac Kultury i Nauki zlokalizowany z samym sercu Warszawy.
PKiN – zarys historyczny
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie powstał w czasach PRL. Początki obiektu sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku. Jego budowa ruszyła 1 maja 1952 roku i zakończyła się trzy lata później. Za powstanie Pałacu odpowiedzialnych było tysiące osób – byli to robotnicy zarówno polscy, jak i radzieccy. Przy okazji warto wspomnieć o istotnym fakcie związanym z genezą budowli. Nie każda młoda osoba wie, że Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zaprojektowany został przez pochodzącego z ZSRR architekta Lwa Rudniewa, ale za autora pomysłu jego budowy uznawany jest Józef Stalin. Z tego powodu obiekt wywoływał sporo kontrowersji i przez wiele osób traktowany był jako symbol władzy i dominacji sowieckiej nad naszym krajem. W 2007 roku Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został umieszczony w rejestrze zabytków.
Pałac Kultury i Nauki w liczbach
Bez wątpienia Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to budowla robiąca spore wrażenie choćby z powodu swoich potężnych rozmiarów. Wysokość obiektu wynosi aż 237 metrów. Obecnie jest to najwyższy budynek nie tylko w stolicy, ale również w Polsce. Co więcej – tuż po wybudowaniu był to największy obiekt na całym kontynencie. Pałac Kultury i Nauki posiada 42 piętra, na których zlokalizowanych jest ponad 3288 różnej wielkości pomieszczeń. Ich łączna powierzchnia wynosi 123 084 m². Kubatura budynku to z kolei 817 000 m³. W obiekcie zatrudnionych jest ponad 300 osób, będących przedstawicielami rozmaitych branż i zawodów.
Kilka ciekawostek
Obecnie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to miejsce kojarzące się w dużym stopniu z kulturą, sztuką i życiem towarzyskim. Na terenie obiektu znajduje się kino (Kinoteka), kilka teatrów (m.in. Teatr Dramatyczny, Teatr 6. piętro, Teatr Studio) oraz słynna Sala Kongresowa, w której odbywały się m.in. koncerty, benefisy, konferencje. W obiekcie działają również muzea, szkoły wyższe i Polska Akademia Nauk. Nie brak też przyciągających tłumy kawiarni i restauracji. Warto wspomnieć, że Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to budowla przyjazna również zwierzętom. Na jego terenie znajduje się m.in. pasieka i gniazda sokołów. Ponadto obiekt stanowi także centrum nadawcze wielu stacji telewizyjnych i radiowych.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów polskich i zagranicznych. Dużą atrakcją jest taras widokowy i możliwość odbycia wycieczki z przewodnikiem.