Jest jedną z najcenniejszych perełek architektury na terenie Niemiec oraz obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Berlinie. Czym wyróżnia się pałac Charlottenburg? Co sprawia, że turyści z całego świata tak chętnie poświęcają mu swój czas?
Z kart historii – pałac Charlottenburg i jego dzieje
Dzieje tej barokowej rezydencji sięgają końca XVII wieku, kiedy to Fryderyk I podarował swej żonie Zofii Charlottcie Hanowerskiej posiadłość w pobliżu Berlina. Żona elektora, znana miłośniczka sztuki, urządziła tu swą letnią rezydencję, która miała służyć jej jako miejsce wypoczynku w otoczeniu cennych dzieł. Gdy Fryderyk I został pruskim królem, letnia rezydencja jego żony została rozbudowana, a jej wnętrza zostały poddane modernizacji. A że Zofia zmarła dość młodo, pruski władca upiększoną rezydencję żony nazwał na jej cześć Charlottenburgiem.
Na co warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania tej budowli?
Pałac ten zachwyca wspaniałymi ogrodami, po których można spacerować do woli, oraz pięknymi elewacjami, którym warto się uważniej przyjrzeć. Nie lada gratką są jednak pałacowe wnętrza, w których kryje się wiele cennych dzieł sztuki. Zachwyt wzbudza zarówno stara część pałacu, jak i nowe skrzydło.
Barokowy Stary Pałac (czyli dawna letnia rezydencja Zofii Charlotty) to piękne wnętrza, w gronie których wyróżnia się pałacowa kaplica oraz Sala Przodków, ozdobiona portretami pruskich władców. Sala, w której królowa przyjmowała gości, wnętrza, w których skupiono się na przedstawieniu historii Hohenzollernów – oto kolejne ciekawostki, które można tu zobaczyć. Na turystach wielkie wrażenie robi też Gabinet z Porcelaną, w którym można zobaczyć imponującą kolekcję porcelanowych naczyń.
W nowym skrzydle, dobudowanym w połowie XVIII stulecia, dominuje już styl rokokowy. Do dziś zachwyt wzbudza tu Biała Sala, wykorzystywana jako jadalnia, zachwyca też Złota Galeria, znana niegdyś jako miejsce organizacji wystawnych bankietów. Prywatne apartamenty Fryderyka Wielkiego i jego żony, wspaniałe dzieła sztuki i kolekcja obrazów francuskich mistrzów – wszystko to sprawia, iż spacer po tym pałacu każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń. Miłośnicy malarstwa powinni też zajrzeć do Nowego Pawilonu, w którym można zobaczyć ciekawą kolekcję dawnych widoków Berlina.
W Berlinie nie brak wspaniałych zabytków, w gronie których ten barokowy pałac zajmuje miejsce szczególne. Warto zatem tak zaplanować trasę spaceru po niemieckiej stolicy, by znaleźć czas na odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca.