One World Trade Center jest obecnie najwyższym wieżowcem w Stanach Zjednoczonych z kompleksu budynków World Trade Center. Budynek znajduje się na Manhattanie w dzielnicy Lower Manhattan. Jest on jedną z największych atrakcji Nowego Yorku, ponieważ można wjechać windą na jego szczyt i podziwiać panoramę miasta.
Historia powstania najwyższego budynku USA
Budynek został zaprojektowany przez Daniela Libeskinda oraz Davida Childsa we współpracy ze światowej sławy firmą architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill. Jego budowa trwała około 13 lat, od momentu zamachu z 11 września 2001 roku, kiedy to zniszczeniu uległy dwa biurowce World Trade Center.
One World Trade Center został oficjalnie otwarty i oddany do użytku 3 listopada 2014 roku. Biurowiec ma 240 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, 105 pięter, a jego wysokość wynosi 541 metrów, czyli dokładnie 1776 stóp. Liczba ta symbolicznie nawiązuje do daty ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Zaraz po otwarciu biurowca, przewidywano, że zatrudnienie znajdzie tam blisko 2500 pracowników.
Wszystkie budynki WTC stoją w miejscu zamachu z 2001 zorganizowanego przez Państwo Islamskie. Oprócz wieżowców znajduje się tam również miejsce ku pamięci ofiarom – dwa ogromne doły z wodospadami. Na jego marmurowych ścianach umieszczone są wszystkie nazwiska zmarłych. 11 września każdego roku wysyłane są w niebo dwa białe światła, które również mają upamiętnić zniszczone wieżowce oraz ofiary. Ten niesamowity pokaz widoczny jest z wielu miejsc Manhattanu.
Zwiedzanie One World Trade Center
Największą atrakcją tego wieżowca jest znajdujący się na samym szczycie punkt widokowy o nazwie One World Observatory, do którego prowadzi osobne wejście. Aby się tam znaleźć, należy kupić bilet wstępu – oczywiście najlepiej zrobić to online, ponieważ oszczędzi to czekania w długiej kolejce do kasy biletowej. Z biletem w dłoni i o umówionej godzinie możemy skierować się od razu do strefy kontroli w budynku.
Wizyta w wieżowcu i samym obserwatorium robi niesamowite wrażenie. Całą atrakcję zorganizowano z zamachem – rozpoczyna się w podziemiach wieżowca w otoczeniu sztucznych skał, takich samych, na jakich zbudowano cały Manhattan. Następnie udajemy się do windy, która w niecałe 60 sekund zabiera nas na szczyt budynku. Podczas jazdy windą mamy okazję obejrzeć krótki film wyświetlany na ekranach windy o rozwoju Nowego Yorku. Po dotarciu na punkt widokowy możemy podziwiać panoramę Manhattanu w 360 stopniach. Warto pamiętać o tym, aby tę wycieczkę planować w ciągu dnia, ponieważ wieczorem światła obserwatorium odbijają się od szyb i niestety bardzo przeszkadzają w trakcie podziwiania miasta i robienia zdjęć.