Most Wolności

0
199

Most Wolności (Liberty Bridge) – jeden z dziewięciu mostów nad Dunajem, zlokalizowany w Budapeszcie. Łączy Budę (część zachodnia) i Peszt (część wschodnia) węgierskiego miasta w pobliżu góry Gellerta.

Most zbudowano w ciągu dwóch lat i otwarto 4 października 1896 roku. W momencie oddania do użytku był trzecim mostem nad Dunajem. Projekt konstrukcji wykonał inżynier Janos Feketehazi. Pierwotna nazwa mostu – most Franciszka Józefa została nadana na cześć cesarza, który brał udział w ceremonii otwarcia.

Dane techniczne:

  • długość – 333 m
  • szerokość – 20 m
  • liczba przęseł – 3
  • waga – 4900 t

Most w Budapeszcie został wykonany w nowoczesnym stylu. Główna konstrukcja składa się z trzech żelaznych przęseł w zielonkawym kolorze wraz z powłoką ochronną. Cztery maszty mostu są ozdobione rzeźbami Turuli (mityczny ptak) z rozpostartymi skrzydłami.

Zniszczony w 1945

Most został zniszczony 16 stycznia 1945 roku podczas odwrotu Wehrmachtu. Był to pierwszy zrekonstruowany most po wojnie – jego budowa trwała półtora roku. 20 sierpnia 1946 roku otwarto go pod nazwą Most Wolności (Liberty Bridge). W latach 2007-2008 most wyremontowano i zmodernizowano.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here