cudaarchitektury.pl

cudaarchitektury.pl – ciekawe budowle na świecie

Budowle

Most Wolności

Dunaj w panoramie Budapesztu odgrywa rolę bardzo ważną. Nie tylko oddziela od siebie Budę i Peszt, ale też sprawia, że spacery po mieście mogą się stać nie lada gratką dla amatorów pięknych widoków. A że rzeka przepływa przez środek miasta, budowa mostów nad Dunajem stała się w węgierskiej stolicy koniecznością.

Budapeszt: raj dla miłośników pięknych widoków i mostów

W mieście przedzielonym na dwie części przez potężną rzekę, po której mogą przemieszczać się wycieczkowe statki, spora liczba mostów nie powinna dziwić. Każdy z nich jest ciekawą konstrukcją, każdy odgrywa bardzo ważną rolę w systemie miejskiej komunikacji. Część mostów nad Dunajem ma ogromną wartość artystyczną oraz historyczną, a to sprawia, że świetnie sprawdzają się one w roli atrakcji turystycznych. Tak jest m.in. w przypadku Mostu Łańcuchowego, oddanego do użytku w połowie XIX stulecia, oraz Mostu Małgorzaty, zbudowanego w latach 70. XIX wieku. Najsłynniejszym ze wszystkich mostów, z jakimi można się spotkać w węgierskiej stolicy, pozostaje jednak Most Wolności. Na czym polega jego fenomen?

Most Wolności: dlaczego jest obiektem wyjątkowym?

Most Wolności wyróżnia się swą formą, turyści sporo uwagi poświęcają też jego historii. To ciekawa konstrukcja, przy której z pewnością warto zatrzymać się na dłużej. Jest to wprawdzie najkrótszy most w stolicy Węgier, jednak ze względu na swą formę, to właśnie on najskuteczniej przyciąga uwagę turystów i zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie Budapesztu. Most Wolności wyróżnia się kratową konstrukcją oraz zieloną barwą, uwagę przyciągają również jego charakterystyczne maszty. Most ten liczy sobie 330 metrów długości, a jego szerokość osiąga 20 metrów. Po moście tym można się przemieszczać zarówno tramwajami, jak i samochodami, nie brak tu również miejsca dla pieszych. Po sporym ruchu widać, że ta okazała konstrukcja z końca XIX wieku w dalszym ciągu ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Budapesztu.

A skąd wzięła się nazwa mostu? Wiadomo, iż pierwotnie most ten nosił imię Franciszka Józefa, wiadomo też, że obowiązywała ona aż do czasów II wojny światowej. Po jej zakończeniu most nazwano Mostem Wolności, podkreślając tym samym, że w dziejach Węgier zaczyna się nowy okres.

Piękne widoki na Dunaj, ciekawe rozwiązania techniczne oraz ważna rola w dziejach miasta – oto główne powody wielkiej popularności mostów, które można zobaczyć w Budapeszcie. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok, każdy z nich może się okazać ważną atrakcją turystyczną. To wspaniałe konstrukcje, którym w pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.