Gmach opery w Oslo jest bardzo prosty ale przy tym niezwykle nowoczesny, Jest to największy budynek, który powstał w Norwegii na przestrzeni 700 ostatnich lat. Opera położona jest bezpośrednio nad zatoką Oslofjorden, Budowa jej trwała od roku 2003 do roku 2007 a budżet, który był przeznaczony na nią opiewał około 4,4 miliarda koron norweskich.
Trochę o architekturze opery w Oslo
Cała konstrukcja opery wykonana została ze szkła, białego kamienia, metalu i drewna. Fundamenty budynku ulokowane są do 16 metrów nad poziomem morza. Na zewnątrz został wyłożony deptak z marmuru i białego granitu. Ta droga prowadzi wprost do wnętrza opery. Opera w Oslo ma spadzisty dach, który sięga do jej samej podstawy a jej cała fasada ma 15 metrów i w nocy i wieczorami jest oświetlona.
Wnętrze opery w Oslo
Wnętrze budynku posiada ściany, które wyłożone są drewnem naturalnym, znacznie ten fakt poprawia akustykę w budynku. Podzielono budowlę na część zachodnią ze sceną i widownią i wschodnią część z biurami i administracją. Sama opera ma sześć poziomów, jeden z nich znajduje się pod ziemią. Na tym poziomie rozlokowano aż ponad tysiąc pomieszczeń. W najważniejszym na suficie powieszono żyrandol, który zrobiony jest z 6 tysięcy ręcznie krojonych kryształów.
Cały gmach opery był poddany ocenie podczas Światowego Festiwalu Kultury w roku 2008 i wygrał tam nagrodę.
Sztuka dookoła opery a wewnątrz możliwość zwiedzania
Opera jest centrum sztuki i kultury a dookoła niej i w samym jej wnętrzu też pełno jest artystycznych arcydzieł.
Zaraz bezpośrednio w okolicy opery znajduje się instalacja, unosząca się na wodzie i wykonana przez Monikę Bonvicini „She Lies”. Kurtyna głównej sceny zaprojektowana została przez Pae White. Jej wygląd przypomina zgnieciony arkusz aluminium. Wielu artystów coś dodało od siebie do tego pięknego i szlachetnego budynku. Jest tam nawet polski akcent, bowiem artystka, pochodząca z Polski Nina Witoszek-Fitzpatrick, brała czynny udział w pracach nad projektem stworzenia księgi o historii opery.
Obiekt można zwiedzać, można też słuchać w nim koncertów. W samym foyer budynku znajdują sklepy, w których można kupić płyty z muzyka klasyczną oraz książki opowiadające o historii muzyki i o znanych kompozytorach. Można tam też zakupić różnego rodzaju pamiątki z pobytu w tym niesamowitym miejscu. Opera w Oslo znajduje się w porcie, można do niej dojechać samochodem jak i dojść pieszo. Jest miejscem, które góruje nad stolicą Norwegii a równocześnie jest miejscem przepełnionym sztuką i artyzmem.