Uniwersytet Wrocławski

0
42

Uniwersytet Wrocławski – wyższa uczelnia w Polsce. Jest to jedna z najstarszych instytucji szkolnictwa wyższego w Europie Środkowej.

Historia uczelni

Uczelnia została założona w listopadzie 1702 roku z rozkazu cesarza Leopolda I, nazwana na jego cześć – Leopoldina. Na uniwersytecie funkcjonował tylko jeden wydział – wydział filozofii i teologii katolickiej. Uniwersytet w tym czasie był ważnym narzędziem kontrreformacji na Śląsku. Po przekazaniu Śląska do Prus uniwersytet stracił swoje funkcje ideologiczne, ale pozostał instytucją religijną dla wychowania katolickiego duchowieństwa Prus.

Po klęsce Prus i późniejszej reorganizacji państwa pruskiego nastąpiło połączenie Akademii Leopoldyńskiej i Uniwersytetu Viadrina z Frankfurtu nad Odrą i utworzenie we Wrocławiu nowego uniwersytetu z pięcioma wydziałami: filozofii, medycyny, prawa, teologii protestanckiej i katolickiej teologii.

W 1884 roku na uczelni studiowało ponad tysiąc studentów

Uniwersytet posiadał bibliotekę z licznymi rękopisami. Część kolekcji została przeniesiona z dawnego Uniwersytetu we Frankfurcie nad Odrą. Oprócz bogatej biblioteki, uniwersytet miał własne obserwatorium astronomiczne, ogród botaniczny z 5 ha ziemi, muzeum historii naturalnej, laboratorium chemii.

W czasie II wojny światowej, uniwersytet został poważnie zniszczony. Od maja do listopada prowadzono odbudowę budynku. Pierwszy wykład po wojnie odbył się 15 listopada 1945.

W 2002 roku Uniwersytet Wrocławski obchodził 300-lecia swojego powstania. Obecnie na uczelni kształci się studentów na 46 kierunkach (studia stacjonarne, niestacjonarne, wieczorowe).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here