Royal Albert Hall

0
98

Royal Albert Hall to hala koncertowa w Londynie. Otwarta w dniu 29 marca 1871 roku jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Wielkiej Brytanii. Znajduje się w Albertopolis, na północnym krańcu dzielnicy South Kensington. Pierwotnie obiekt miał nazywać się The Central Hall of Arts and Sciences, ostatecznie zyskał miano Royal Albert Hall, ku pamięci męża królowej Wiktorii – księcia Alberta.

Miejsce do kultury

W 1851 roku, podczas Wielkiej Wystawy w Londynie zbudowano Pałac Kryształowy. Międzynarodowa wystawa okazała się wielkim sukcesem i przyczyniła się do zaproponowania przez księcia Alberta budowy stałego miejsca z dostępem do kultury i edukacji.

W kwietniu 1867 roku królowa Wiktoria podpisała dokumenty uprawniające do rozpoczęcia budowy i 20 maja został położony kamień węgielny. Postęp prac był bardzo powolny i halę koncertową ukończono dopiero po 4 latach. Uroczysta inauguracja nastąpiła 29 marca 1871 roku po przemówieniu Edwarda – księcia Walii.

Projekt budynku

Budynek został zaprojektowany przez inżynierów – Francis Fowke i Henry Y.D. Scott, a zbudowany przez braci Thomasa i Charlesa Lucasów. W projekcie sali koncertowej widoczny jest silny wpływ formy starożytnego amfiteatru. Obiekt powstał w głównej mierze z czerwonej cegły. Royal Albert Hall jest w kształcie owalnym i mierzy 83 metry (długa oś) do 72 metrów (mniejsza oś) oraz wysokości 41 m. U góry hali widoczna jest kopuła zaprojektowana przez inżyniera Rowlanda Masona Ordisha, a wykonana ze szkła i stali kutej.

Początkowo teatr został zaprojektowany tak, by pomieścić 8000 osób, ale ze względów bezpieczeństwa jego pojemność została ograniczona do nieco ponad 5500 miejsc. Pierwotnie korzystano z oświetlenia gazowego, które zastąpiono elektrycznym w 1897. Od 1996 do 2004 w obiekcie dokonano znaczących remontów i modernizacji.

Od momentu otwarcia Royal Albert Hall gościł różne gwiazdy i imprezy. Regularnie odbywają się tu festiwale muzyczne, koncerty, opery, bale, imprezy charytatywne, szkolenia, konferencje, bankiety, imprezy publiczne i turnieje tenisowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here