Rijksmuseum

0
224

Rijksmuseum – muzeum narodowe poświęcone sztuce i historii Holandii, zlokalizowane w Amsterdamie. Początki muzeum sięgają 1800 roku, gdy utworzono Narodową Galerię Sztuki w Hadze z 200 obrazami i zabytkowymi obiektami. Po ośmiu latach przeniesiono ją do Amsterdamu otrzymując nazwę Muzeum Królewskie.

Po kilku kolejnych przeprowadzkach, w 1876 roku ogłoszono konkurs na budowę nowej siedziby dla muzeum. Zwycięzcą okazał się Pierre Cuypers, który przygotował projekt łączący w sobie elementy architektury gotyckiej i renesansowej. Budowa nowego obiektu na Museumplein rozpoczęła się 1 października 1876, a otwarcie nastąpiło 13 lipca 1885 roku. W ciągu kolejnych lat dokonywano wewnętrznych remontów i modernizacji.

W grudniu 2003 roku muzeum zostało zamknięte i przystąpiono do gruntownej renowacji. Prace remontowe prowadzono w oparciu o projekt hiszpańskich architektów – Antonio Cruza i Antonio Ortiza. W dniu 13 kwietnia 2013 roku po dziesięcioletnim remoncie, który kosztował 375 mln euro muzeum zostało ponownie otwarte przez królową Beatrix.

W muzeum zgromadzono 1 mln eksponatów, w tym liczne dzieła malarskie, grafiki, rzeźby, sztukę użytkową i rękodzieła. Niezwykle cenne są dzieła autorstwa słynnych artystów – Rembrandta, Fransa Halsa i Johannesa Vermeera. W 2014 roku Rijksmuseum było najczęściej odwiedzanym holenderskim muzeum z liczbą 2,45 mln turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here