Mosty

Most Karola

Napisany przez Marcin Gajda

Most Karola – jeden z najstarszych średniowiecznych mostów w Europie. Budowę mostu na rzece Wełtawie, łączącego dwie dzielnice stolicy Czech, Pragi, rozpoczęto w 1357 roku na polecenie cesarza Karola IV. Stało się to konieczne, gdyż znajdujący się wcześniej w tym miejscu most Judyty, w 1342 roku został zniszczony przez powódź. Przez stulecia nazywany był Kamiennym lub Praskim Mostem; obecna nazwa przyjęła się dopiero około 1870 roku. Wybudowany w stylu gotyckim, jest najstarszym zachowanym kamiennym mostem o tej rozpiętości przęseł.

Do trwającej trzynaście lat, (pod nadzorem projektanta Petera Parler) budowy użyto głównie piaskowca. Wzmocnieniem konstrukcji było dodawanie do zaprawy białka jajek. W okresie baroku balustrady mostu zostały ozdobione trzydziestoma figurami świętych, a w 1787 roku na moście ustawiono posąg cesarza Józefa II.

Z obu stron Most Karola zakończony jest wieżami. Na wschodnim znajduje się wzniesiona w 1380 roku również przez Pertera Parlera, staromiejska wieża mostowa. Jest ona nie tylko uzupełnieniem i ozdobą budowli; w przeszłości jako część obwarowań praskiego Starego Miasta, odgrywała istotną funkcję obronną. W wieży znajdowała się brama, którą w momentach grożącego niebezpieczeństwa zamykano żelazną kratą.

W podziemiach więziono dłużników. Z drugiej strony mostu znajdują się dwie wieże; jedna z nich powstała w XII wieku i stanowiła część mostu Judyty, drugą wybudowano w XV wieku.
Obecnie na staromiejskiej wieży mostowej znajduje się punkt widokowy, na który można wejść po 138 schodach, a z którego można obejrzeć piękną panoramę Mostu Karola, Hradczan i Starego Miasta.

Dane techniczne:

  • długość: 516 metrów
    szerokość: 9,50 metrów

Ciekawostki:

  • dawniej po moście kursował tramwaj konny, w latach 1905-1908 tramwaj elektryczny, a do 1965 roku odbywał się na nim normalny ruch samochodowy
  • w 1393 roku z mostu wrzucono do rzeki, po torturach, mnicha Jana Nepomucena, najbardziej czczonego świętego w Czechach
  • podobno, aby uchronić most przed niszczącym wpływem pogody, w trakcie budowy cesarz Karol IV rozkazał zmieszać cement z tysiącami kiści winogron

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz