Most Grunwaldzki

0
62

Most Grunwaldzki – stalowy most wiszący nad rzeką Odrą we Wrocławiu. Projekt konstrukcji wykonał miejski radca budowlany Richard Plüddemann. Budowa mostu trwała od 1908 do 1910 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 10 października 1910 w obecności niemieckiego cesarza Wilhelma II.

Celem budowy mostu było połączenie centrum Wrocławia z nowo powstałymi osiedlami na północnym wschodzie miasta. Początkowo konstrukcja nosiła nazwę Most Cesarski, później Most Wolności, a od 1945 roku Most Grunwaldzki. Do budowy użyto prawie 2 tys. ton żelaza, 300 ton stali i ponad 7 tys. m3 betonu.

Most Grunwaldzki

W czasie II wojny światowej most uległ częściowemu zniszczeniu. Po odbudowie został oddany do użytku w 1947 roku. W 1976 Most Grunwaldzki został wpisany do rejestru zabytków. W 2005 roku dokonano remontu jezdni i chodników.

Dane techniczne:

  • długość – 112,5 m
  • szerokość – 18 m
  • liczba przęseł – 1

Most Grunwaldzki przeznaczony jest dla ruchu pieszych, samochodów, autobusów i tramwajów. Należy do najważniejszych mostów dla studentów. Konstrukcja łączy Plac Grunwaldzki (akademiki i uczelnie) z centrum miasta (bary, restauracje, zabytki).

Most Grunwaldzki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here