Co warto zobaczyć w Krakowie?

0
190

Kraków to trzecie co do wielkości polskie miasto. Przez prawie cztery wieki Kraków był stolicą Polski. Niezwykła architektura i atmosfera sprawia, że miasto to określane jest jednym z najciekawszych w Europie. Turyści mogą tu łatwo zanurzyć się w przeszłość i cieszyć się historycznym dziedzictwem – prawdziwymi arcydziełami kultury oraz architektury. Kraków to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie starożytne i współczesne budowle współistnieją w harmonii, absolutnie nie kolidując ze sobą. Co warto zobaczyć w Krakowie? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych atrakcji i zabytków w tym niezwykłym mieście.

Zamek Królewski

Zamek Królewski na Wawelu – pałacowy kompleks architektoniczny, rezydencja królów polskich. Zamek został zbudowany pod koniec XIII wieku na rozkaz Wacława II. Po 50 latach, twierdza została odbudowana w stylu gotyckim na polecenie Kazimierza III Wielkiego. Od czasu przemiany zamek ponad 250 lat służył jako rezydencja koronowanych władców Polski. Warownia przetrwała kilka pożarów, działania wojenne, a po przeniesieniu stolicy do Warszawy (1596) całkowicie straciła swój pierwotny cel. Dziś na terenie zamku znajdują się m. in. Pałac Królewski, fundamenty kilku zniszczonych budynków, Muzeum Katedralne, rzeźba smoka.

Sukiennice

Sukiennice – budynek na Rynku Głównym. Po pożarze w 1555 roku Sukiennice przebudowano na pełny piętrowy obiekt z bogatymi wykończeniami. Pod koniec XIX wieku na piętrze została otwarta Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Jej kolekcja obejmuje obrazy, rzeźby, broń, monety i inne przedmioty, które pokazują wyjątkowość polskiego dziedzictwa kulturowego. Na parterze znajdują się liczne sklepy z pamiątkami. Każdy kto odwiedził Kraków nie oprze się pokusie kupienia pamiątek właśnie w Sukiennicach.

Pomnik Mickiewicza

Pomnik Mickiewicza – najbardziej znany polski posąg z brązu ustawiony na Rynku. Adam Mickiewicz to wybitna postać polskiej społeczności poezji XX wieku. Miał istotny wpływ na kształtowanie dziedzictwa literackiego Europy Wschodniej. Członek patriotycznych klubów młodzieżowych, członek polskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, dziennikarz, twórca polskiego romantyzmu Adam Mickiewicz szaleńczo zakochany w swojej ojczystej ziemi.

Barbakan

Barbakan – obronny bastion, który został zbudowany w XV wieku w celu dalszej ochrony Bramy Floriańskiej. Warto zauważyć, że w 1806 roku, kiedy władze austriackie dążyły do jego zburzenia, architekt Felix Radwański przekonał, by tego nie czyniono. Naukowo potwierdził, że bramy chronią miasto od wiatrów, które niosą ze sobą wiele chorób (przeziębienia, reumatyzm i paraliż). Argumenty okazały się na tyle przekonujące, że Barbakan ocalał.

Collegium Maius

Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, który powstał w 1364 roku. Wśród najbardziej znanych studentów byli król Jan III Sobieski czy Jan Paweł II. Uniwersytet nie przyciąga tylko i wyłącznie jakością edukacji, ale także wspaniałą architekturą. Collegium Maius posiada zębate szczyty, gotycką fasadą, strome nachylenia dachu i bogate dekoracje. Prezentowane jest tu ponad 2000 naukowych i astronomicznych obiektów, obrazy naukowców i nauczycieli.

Teatr im. Juliusza Słowackiego

Teatr Słowackiego nazwany na cześć słynnego polskiego dramaturga i poety. Już od 1893 roku na deskach teatru odbywają się różnego rodzaju wystąpienia. Tak jak pozostałe atrakcje w Krakowie, obiekt ten wyróżnia się wyglądem zewnętrznym. Teatr został wykonany w stylu elektrycznym i przyozdobiony rzeźbami oraz freskami.

Rynek Główny

Rynek Główny to centralny plac w Krakowie, założony w 1257 roku, zgodnie z planem rozwoju miasta. Kilka wieków wcześniej miejsce to było wykorzystywane jako targ i podzielone na kilka części. Obecnie Rynek Główny jest najważniejszym punktem handlowym miasta. Odbywają się tu liczne imprezy, koncerty, pokazy artystyczne.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego – największe muzeum lotnictwa w Polsce. Obejmuje ono zarówno hale kryte w hangarach i ekspozycje na otwartej przestrzeni. W głównym budynku znajdują się historyczne modele samolotów. Tutaj można dowiedzieć się informacji o aerodynamice i kontrolowaniu samolotów. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 200 samolotów.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne mieści się w ratuszu. Dziś ekspozycja składa się z 80 000 przedmiotów. Wśród eksponatów znajdziemy ikony, obrazy, fotografie, rękopisy, książki, odzież, artykuły gospodarstwa domowego. Najbardziej interesującą częścią muzeum jest rekonstrukcja wnętrza chłopskich salonów, pomieszczeń gospodarczych i warsztatów. Muzeum Etnograficzne jest świetną okazją, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat kultury ludowej i tradycji historycznej Polaków.

Muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich to jedno z najstarszych muzeów w Krakowie, założone w 1796 roku przez księżną Izabelę. Muzeum prezentuje broń i zbroje, elementy dekoracyjne, zbiór rzeźb i kolekcję obrazów. Główną atrakcją jest uważany za jednego z arcydzieł Leonarda da Vinci – obraz „Dama z gronostajem”. Muzeum mieści się w pięknym budynku w stylu włoskim, który poprzednio był arsenał miasta.

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki – budynek w stylu gotyckim umiejscowiony na Rynku Głównym. Z wieży kościoła codziennie rozbrzmiewa dźwięk hejnału. Wnętrze obiektu jest mieszaninę kolorów i stylów – gotyk, barok, renesans. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz Wita Stwosza wykonany z drewna i ozdobiony rzeźbami, płaskorzeźbami oraz złotem. Za ołtarzem widać kolorowe witraże.

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki – grobowiec dla słynnego bohatera narodowego. Tadeusz Kościuszko w czasie rozbiorów Polski pokazał się jako prawdziwy patriota i aktywny bojownik o niepodległość. Grobowiec jest sztucznym 34 metrowym wzniesieniem powstałym na początku XIX wieku. Na Kopiec Kościuszki wspina się kręta ścieżka, która jest dobrą okazją na zobaczenie panoramy miasta i sfotografowania pięknego Krakowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here